Acil servise başvuran iskemik inmeli hastaların yatak başı ultrasonda vena cava inferior çapı ölçümü ile hipovolemi insidansının değerlendirilmesi
Evaluation of the incidence of hypovolemia by measuring the inferior diameter of vena cava on bedside ultrasound in ischemic stroke patients presenting to the emergency department
- Tez No: 690597
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZAKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İskemik inme hastalarında dehidratasyonveya intravasküler volümde azalma kötü sonuçlanma ile ilişkilidir. Bu hastaların acil servis başvurusunda sıklıkla hipertansif olmaları volüm durumları hakkında yanıltıcı olabilmektedir. İntravasküler volüm durumunu saptamada inferior vena cava ultrasonografisi direk, invaziv olmayan, kolay uygulanabilir bir yöntemdir. Bu çalışmada amaç; inme semptomları ile ESOGÜ Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran, iskemik inme olgularının yatak başı ultrason eşliğinde vena cava ölçümlerini kullanarak dehidratasyonun sıklığını belirlemektir. Çalışma güç hesabına göre tanımlanan hasta sayısına göre acil servise başvuran, 18 yaş ve üstü, iskemik inme tanısı alan hastalarda ileriye dönük ve gözlemsel olarak yapılmıştır. Volüm durumunu değerlendirmek için kullanılan inferior vena cava ölçümlerinin, dehidratasyonu tanımlanamak için kullanılan laboratuvar belirteçleri ile arasındaki ilişki araştırılmıştır. Aynı zamanda İskemik inme tanısı muayene ve görüntüleme sonrasında kesinleşen hastaların nörolojik sonlanımına etki eden faktörler de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dehydration or decreased intravascular volume is associated with worse outcome in ischemic stroke patients. The fact that these patients are frequently hypertensive at emergency service admission can be misleading about their volume status. Inferior vena cava ultrasonography is a direct, non-invasive, and easily applicable method for detecting intravascular volume status. The aim of this study is to determine the frequency of dehydration by using bedside ultrasound-guided vena cava measurements in ischemic stroke patients who applied to the ESOGU Health, Practice and Research Hospital Emergency Service with stroke symptoms. The study was conducted prospectively and observationally in patients aged 18 years and older and diagnosed with ischemic stroke, according to the number of patients defined by power calculation. The relationship between inferior vena cava measurements used to evaluate volume status and laboratory markers used to define dehydration was investigated. At the same time, the factors affecting the neurological outcome of patients whose diagnosis of ischemic stroke was confirmed after examination and imaging were also investigated.