Acil serviste pulmoner bilgisayarlı tomografi anjiografi çekilen hastalarda kontrast ilişkili nefropati gelişme insidansı ve kontrast ilişkili nefropati gelişimi üzerine etkili risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of risk factors on the development of contrast-related nephropathy and the development of contrast-related nephropathy in patients with pulmonary computerized tomography angiography in the emergency department
  1. Tez No: 690619
  2. Yazar: ERDEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE GÜNALP ENEYLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Ankara Üniversitesi İbni Sina Araştırma ve Uygulama Hastanesi acil servisine başvuran ve pulmoner emboli şüphesiyle pulmoner bilgisayarlı tomografi anjiografi görüntülemesi yapılan hastalarda kontrast ilişkili nefropati(CIN) insidansını, CIN üzerine etkili olabilecek risk faktörlerini ve Mehran skorunun bu hastalar için CIN öngörüsünü araştırmak Gereç ve Yöntem: Ocak 2017 ile Aralık 2018 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi İbni Sina Araştırma ve Uygulama Hastanesi acil servisine başvuran hastalardan PBTA(Pulmoner bilgisayarlı tomografi anjiografi) görüntülemesi yapılan hastalar, hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden tarandı.Hastaların başvuru, 48. saat ve 72. saat verileri tarandı. Bu şekilde hastaların demografik verilerine, klinik bilgilerine, BT görüntülerine, BT raporlarına, laboratuar sonuçlarına, hastane içindeki herhangi bir serviste yatırıldığında yapılan işlemlere ve hastaların sonlanımlarına ulaşıldı. Bu elde edilen veriler sayesinde mehran skor ve puanları saptandı. Bulgular: Ankara Üniversitesi İbni Sina Araştırma ve Uygulama Hastanesi acil servisine başvuran hastaların 1070'ine PBTA çekildiği saptandı. Bu hastaların 529'u(%49,4) çalışma dışı bırakıldı, 541'i(%50,6) çalışmaya dahil edildi. 541 hastanın 79'unda(%14.6) PBTA çekimini takiben 72 saat içinde CIN geliştiği saptandı.Yaş faktörünün CIN gelişimi açısından istatistiksel olarak anlamı ilişki saptandı (p:0,005). Kadın-Erkek cinsiyet farkının CIN gelişimi açısından istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı(p:0,02). Konjestif kalp yetmezliği(p:
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the incidence of contrast-induced nephropathy (CIN), risk factors that may affect CIN, and the prediction of CIN by Mehran score in patients who applied to the emergency department of Ankara University İbni Sina Research and Application Hospital and underwent pulmonary computed tomography angiography imaging due to suspected pulmonary embolism. Material and method: Between January 2017 and December 2018, patients who applied to the Ankara University İbni Sina Research and Application Hospital emergency department, who underwent PBTA imaging, were collected through the hospital information management system. Clinical and laboratory data of the patients were collected at admission, 48 hours and 72 hours. In this way, patients' demographic data, clinical information, CT images, CT reports, laboratory results, procedures performed when hospitalized in any service in the hospital, and outcomes of patients were obtained. Mehran scores and scores were determined with the obtained data. Results: It was determined that PBTA was taken in 1070 of the patients who applied to the emergency department of Ankara University İbni Sina Research and Application Hospital between January 2017 and December 2018. Of these patients, 529 (49.4%) were excluded, and 541 (50.6%) were included in the study. When the patients within 72 hours after PBTA extraction were evaluated, it was found that CIN developed in 79 (14.6%) of 541 patients. There was a statistically significant relationship between the age factor and the development of CIN (p:0.005). It was determined that the female gender was at statistically higher risk than the male gender in terms of the development of CIN (p:0.02). It was found to be highly correlated with CIN in patients with congestive heart failure (p:0), anemia (p:0.014), and chronic kidney disease (p:0.011). Mehran score (p:0) was shown to be highly correlated with CIN. It was determined that 30-day mortality (p:0) increased approximately 3 times in patients who developed CIN (p:0). Conclusion: We found that CIN developed at higher rates in elderly patients who applied to the emergency department with a high mehran score and had a history of congestive heart failure, chronic kidney disease and anemia.