Honamlı keçi ırkında akabane virus enfeksiyonunun seroepidemiyolojisi
Seroepidemiology of akabane virus infection in honamli goat breed
  1. Tez No: 690618
  2. Yazar: MEHMET ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmada, Burdur ilinde halk elinde bulunan saf ırk özelliğine sahip Honamlı keçilerinde Akabane Virus (AKAV) enfeksiyonunun varlığı araştırıldı. Bu amaçla 6 ay ve üzeri, dişi ve erkek sağlıklı görünüme sahip 425 adet keçiden kan örneklemesi yapıldı. Yapılan çalışmada Honamlı ırkı keçilerin enfeksiyona karşı hassasiyetlerinin ortaya konması amaçlandı. Araştırmada, Burdur ilinin ilçelerinden toplanan kan numunelerine Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) testi uygulanarak AKAV antikorları yönünden kontrol edildi. Test edilen 425 keçi kan serumunun 9'u (%2,12) seropozitif olarak belirlendi. Yerleşim yerlerine göre seropozitiflik oranları %6,67-%0 arasında tespit edildi. Pozitifliğin yaşa göre dağılımı ise 4 yaş grubundaki keçilerde %3,66 (3/82), 5 yaş grubundaki keçilerde %3,70 (3/81), 6 yaş grubundaki keçilerde %3,45 (2/58) ve 7 yaş grubundaki keçilerde de %1,33 (1/30) oranında belirlendi. Farklı yaş gruplarında, erkek ve dişilerde ve ilçeler de belirlenen seropozitiflik oranları arasındaki farklılığın istatistik olarak önemsiz (p>0.05) olduğu tespit edildi. Bu araştırma sonucunda Honamlı keçi ırkında AKAV enfeksiyonunun varlığı/yaygınlığı serolojik olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence of Akabane Virus (AKAV) infection was investigated in Honamlı goats, which are owned by the people of Burdur province. For this purpose, blood samplings were performed from 425 healthy looking male and female goats of 6 months old or older. In the study, it was aimed to reveal the sensitivity of Honamlı breed goats against infection. In the study, the Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) was applied for blood samples collected from the districts of Burdur province and they were checked in terms of AKAV antibodies. Nine (2,12%) of the tested 425 goat blood sera were detected seropositive. The seropositivity rates according to places of settlement were stated between 6,67% and 0%. The distribution of positivity according to age was found as 3,66% (3/82) for goats of four years old, 3,70% (3/81) for goats of 5 years old, 3,45% (2/58) for goats of 6 years old and 1,33% (1/30) for goats of 7 years old. The difference between the seropositivity rates determined in males and females of various age groups in districts was considered statistically insignificant (p>0.05). As a result of this research, the presence/prevalence of AKAV infection in the Honamlı goat breed was revealed serologically.