+II ve +III değerlikli metal iyonlarının Vıcıa faba L. 'de indüklediği anatomik değişimlerin ve tolerans mekanizmalarının araştırılması
Investigation of anatomical changes and tolerance mechanisms induced by +II and +III value metal ions in Vicia faba L.
- Tez No: 690684
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada, farklı ağır metal iyonlarının Vicia faba L. kök ucu hücrelerinde indüklediği anatomik hasarlar incelenmiştir. 5 ppm ZnSO4, 5 ppm PbCI2, 5 ppm Cr(NO3)3 ve 5 ppm AlCI3 uygulanan gruplardaki anatomik değişimler kontrol grubuna göre kıyaslanmış ve toksik etkiler belirlenmiştir. Kontrol grubu kök uçlarının meristematik hücrelerinde mikroskobik seviyede her hangi bir hasar gözlenmezken, Zn, Pb, Cr ve Al metal iyonları ile muamele edilen gruplarda şiddeti değişmekle birlikte epidermis hücre deformasyonu, korteks hücre çeperinde kalınlaşma, korteks hücrelerinde madde birikimi, mikronukleus, belirgin olmayan iletim doku ve yassılaşmış hücre çekirdeği şeklinde anatomik hasarlar gözlenmiştir. En yüksek düzeyde anatomik hasar oluşturan ağır metalin Pb olduğu belirlenmiştir ve test edilen metallerin toksisite sıralamasının Pb>Al>Cr>Zn şeklinde olduğu tespit edilmiştir. Çevreye kontamine olan ağır metalin türü, miktarı, toksik etkisinin şiddeti ve toksisite mekanizması bitkilerin gelişimi ve canlılığı açısından oldukça önemlidir ve bu konuda yapılacak pek çok çalışma literatüre önemli katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, anatomical damages induced by different heavy metal ions in Vicia faba L. root tip cells were investigated. The anatomical changes in the groups treated with 5 ppm ZnSO4, 5 ppm PbCI2, 5 ppm Cr (NO3)3 and 5 ppm AlCl3 were compared with the control group and toxic effects were determined. While no damage was observed at the microscopic level in the meristematic cells of the root tip cells of the control group, in the groups treated with Zn, Pb, Cr and Al metal ions epidermis cell deformation, thickening of the cortex cell wall, substance accumulation in cortex cells, micronucleus, non-obvious conduction tissue and flattened cell nuclei were determined. It was observed that the heavy metal causing the highest level of anatomical damage was Pb and the toxicity order of the tested metals was found to be Pb> Al> Cr> Zn. The type and amount of heavy metal contaminated to the environment, the severity of its toxic effect and the toxicity mechanism are very important in terms of the development and viability of plants, and many studies on this subject will make a significant contribution to the literature.