Experimental ex-libris
Deneysel ex-libris
  1. Tez No: 690683
  2. Yazar: ESMA LARATTE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN GÖKÇEARSLAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Deneysel Ekslibris“ başlıklı bu çalışmada, ekslibris tasarımı deneysellik bakımından ele alınmış, deneysellik kavramı diğer disiplinlerle de ilişkilendirilerek literatür taraması yapılmış ve Dünya'da uygulanan Ekslibris tasarımları incelenmiştir. Deneysellik olgusuyla plastik sanatlardan sahne sanatlarına, bilim ve teknolojideki gelişmelere kadar birçok alanda karşılaşılmaktadır. Deney; yeni olan, geleneksel olmayan, kolay sınıflandırılamayan ya da beklentileri şaşırtan herhangi bir şey olarak tanımlanabilir. Bu tanımdan da anlaşılmaktadır ki, insanoğlunun yeniye ulaşmak adına yaptığı tüm girişimlerin ilki bir anlamda deneysellik olarak değerlendirilebilir. Deneysel ekslibris oldukça yeni bir kavram olmakla birlikte, teknolojik gelişmelerin de etkisiyle, özellikle genç tasarımcıların farklı yaklaşımları sayesinde, geleneksel ekslibris tasarımlarına yeni ve farklı tasarım yöntemleri eklenilmeye devam edilmektedir. ”Deneysel Ekslibris" başlıklı bu çalışmada deneysellik olgusu ekslibris özelinde ele alınmış, farklı malzeme ve tekniklerle yeni yöntemler denenerek, yeni ifade biçimleri araştırılmıştır. Bu teknikler; Artırılmış Gerçeklik, Video Broşür, Flipbook, Quilling, Işıklı Pop-Up, Usb Kart ve Dijital Led ekslibrisler şeklinde yapılmıştır. Bu çalışmanın ekslibris tasarımında yeni yöntem ve yaklaşımların denenmesine olanak sağlayacağı, ekslibris tasarımcılarına ve yeni başlayanlara kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study titled“Experimental Ex-libris”, the design of the ex-libris was discussed in terms of experimentation, the concept of experimentation was associated with other disciplines, a literature review was made and the ex-libris designs applied in the world were examined. The phenomenon of experimentation is encountered in many areas from plastic arts to performing arts, to developments in science and technology. Experiment; It can be defined as anything that is new, unconventional, not easily classified, or that surprises expectations. It is understood from this definition that the first of all human attempts to reach the new can be considered as experimentalism in a sense. Although experimental ex-libris is a fairly new concept, new and different design methods continue to be added to traditional ex-libris designs, especially thanks to the different approaches of young designers, under the influence of technological developments. In this study, titled“Experimental Ex-libris”, the phenomenon of experimentation was handled specifically, and new forms of expression were investigated by trying new methods with different materials and techniques. These techniques are; Augmented Reality, Video Brochure, Flipbook, Quilling, Illuminated Pop-Up, Usb Card and Digital Led ex-libris. It is thought that this study will allow testing of new methods and approaches in exlibris design and will be a resource for exlibris designers and beginners.