İndüklenmiş kolesterik fazlarda aynı ve farklı iyon yükü içeren bazı geçiş metalli bileşiklerin sarmal adım uzunluğuna etkisinin incelenmesi
An investigation of the effects of some transition metal compounds having equivalent and different ionic charges on the helical distances of induced cholesteric phases
  1. Tez No: 185792
  2. Yazar: MERVE KOLBAKIR GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN AĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın ilk kısmında Desilamonyum klorür/Amonyum klorür/Su misellinematik disk fazı, bir optikçe aktif madde (malik asit) ile indüklenerek kolesterik diskfaz elde edildi. Bu faza bazı I. sıra geçiş metallerinin (II) klorürleri eklendi. Herbirmetal klorürün kolesterik faza yaptığı etki gözlendi. Metal iyonlarına ait hidrasyon ısısıdeğerleri arttıkça kolesterik fazın sarmal adım uzunluğunun kısaldığı sonucunavarıldı. Metal (II) klorürlü sistemler sıcaklık, optikçe aktif madde miktarı ve metal (II)klorür miktarı değişimiyle incelendi. Ayrıca bazı farklı değerlikli aynı metallerinklorürlerinin kolesterik faza yaptığı etki incelendi ve etkinin benzer olduğu belirlendi.Bu durum metal iyonlarının en kararlı yükseltgenme basamaklarına dayanılarakaçıklandı.İkinci kısımda çalışılan nematik sistem bu defa farklı bir elektrolit (KCI) ilehazırlandı. Malik asit ile indüklenerek kolesterik faz elde edildi. Bu sistem üzerinde demetal (II) klorürlerin, sıcaklığın ve optikçe aktif madde miktarının etkisi incelendi.Bu incelemeler sistemlerin mikroskoptaki sarmal adım uzunlukları ölçülerekyapıldı. Farklı elektrolitler ile hazırlanan iki sistemde yapılan etkilerin meydanagetirdiği değişimler karşılaştırıldı.Sistemlerin bir kısmında sıcaklık artışıyla sarmal adım uzunluklarının fazladeğişmediği görüldü. Sıcaklıktaki artış miktarının miselleri yeterince küçültemediğisonucuna varıldı. Bir kısmında ise sarmal adım uzunluklarının kısaldığı belirlendi. Busonuç sıcaklığın misellerin küçülmesine neden olduğu böylece daha çok kıvrıldıklarışeklinde açıklandı.Farklı elektrolitlerle hazırlanan her iki sistemin sarmal adım uzunlukları optikçeaktif madde (malik asit) miktarının artırılmasıyla kısaldı. Bunun nedeni optikçe aktifmolekülün misellerin şeklini bozarak misele daha çok kıvrım yaptırmasıdır.Farklı elektrolitlerle hazırlanan sistemlerin birinin miselleri disk şeklinde,diğerininki ise silindir şeklindeydi. Miselleri disk şeklinde olan sistemin sarmal adımuzunluklarının, miselleri silindir şeklinde olan sistemin sarmal adım uzunluklarınagöre daha kısa olduğu bulundu. Bu durum disk şekilli misellerin daha küçük olmasıve optikçe aktif molekülün küçük miselin şeklini daha kolay bozduğu şeklindeaçıklandı.
Özet (Çeviri)
In the first part of the work, a cholesteric disc phase was obtained by inducingDeclyammonium chloride/ammonium chloride/Water micellar nematic disc phase with chiralmalic acid. Some of the transition metal (II) chlorides of series I were added to this phaseand the effect of each metal chloride to cholesteric phase was followed. Whereas the heat ofhidration rises, the helix pitch length shortens. The systems prepared with metal (II) chlorideswere examined by changing the temperature and the amount chiral matter and metal (II)chloride. In addition, the effects of the same metal chlorides of different valency oncholesteric system were examined which were found similar. This situation was explainedbased on the most stable valencies of metal ions.In the second part of the study, the nematic system was prepared using a differentelectrolyte (KCI). Cholesteric system was made by inducing with malic acid. The effect of thetemperature and the chiral matter amount were examined on this system.These investigations were performed by measuring the helix pitch lengths inmicroscope. The changes exhibited by using two systems prepared different electrolyteswere compared.In some part of the systems, the helix pitch length do not change too much byincreasing the temperature. This is due to the insufficient effect of the temperature increaseto reduce the micelles. But in some other part of the systems, the helix pitch lengthsshortened by increasing the temperature which may be explained by micelle shortening andthus twisting furthermore.The helix pitch lengths of the two systems prepared by different electrolytesshortened by increasing the chiral matter amount. This is the result of the disturbing effect ofthe chiral matter on the shape of the micelle.In one of the systems prepared using different electrolytes, the micelles were of thedisc shaped, the others were of cylindiric shape. Helix pitch length of the systems with discmicelles were shorter than the helix pitch length of the systems of cylindiric micelles. Thissituation may be attributed to the shorther micelle shapes and the case of destroying effect ofthe chiral matter on micelle shapes.