Hibrit öğrenme modeli üzerine bir durum çalışması: Bahçeşehir üniversitesi örneği
A case study on the hbyrid learning model: The case of Bahcesehir University
- Tez No: 690726
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGÜN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada eğitim kurumlarında öğrenme deneyiminin etkili, verimli ve esnek olarak bireyselleştirilmesi için hibrit öğrenme modelinin bir üniversite örneği üzerinden uygulama süreci incelenmiştir. Araştırma Bahçeşehir Üniversitesi' nin akademik kadrosunda bulunan öğretim görevlileri ve üniversitenin hibrit dönüşüm standartları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma temel nitel çalışması olarak tasarlanmıştır ve bütüncül bakış açısı stratejisinde nitel veriler toplanmıştır. Bu kapsamda yarı yapılandırılmış görüşme formuyla öğretim görevlilerinden alınan görüşler ve belge incelemesi yapılarak araştırma konusu ile ilgili veri sayılabilecek politikalar ve standartlar incelenmiştir. Elde edilen veriler üzerinde yükseköğretimde hibrit dönüşümü gerçekleştirmek isteyen kurumlara fayda sağlayacak şekilde çalışılmıştır. Araştırma bulguları bazında; hibrit öğrenme modelinde öğrenci ve öğretim elemanının öğrenme sürecindeki katılımına, öğrenci merkezli öğretim programına odaklanıldığı ve kariyer danışmanlığını yüz yüze veya online olarak alınabileceğini standart ile ortaya konulduğu yönündedir. Araştırma sonuçlarına göre hibrit öğrenme modelinin öğretme ve değerlendirme araçlarının çeşitlendirdiği, ders tasarımını zenginleştirmeye katkı sağladığı ve hibrit öğrenme modelinde öğrenme ortamlarının yeniden dizayn edilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda öğretim görevlilerinin ders öncesinde öğrenme kazanımlarına uygun öğrencilerine ön hazırlık yaptırmaları ve ders tasarımlarını sürekli olarak değerlendirip gözden geçirmeleri önerilmektedir. Buna ek olarak hibrit öğrenme modelinde iletişime ve etkileşime ilişkin görüşlerin araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the application process of the hybrid learning model through a university case is examined in order to individualize the learning experience effectively, efficiently and flexibly in educational institutions. The research is carried out on the academic staff of Bahçeşehir University and the university's hybrid transformation standards. The research as an designed basic qualitative study and qualitative data were collected in the holistic perspective strategy. In this context, the policies and standards, which could treat as data related to the research subject, are investigated by semi-structured interview forms, opinions received from lecturers and document analysis. The data obtained has been studied to benefit institutions that request to realize hybrid transformation in higher education. On the basis of research findings; in the hybrid learning model, the participation of students and instructors in the learning process is focused on the student-centred curriculum, and it is stated with the standard that career counselling could be obtained face-to-face or online. According to the results of the research, it has been concluded that the hybrid learning model diversifies the teaching and assessment tools, contributes to the enrichment of the course design and that the learning environments in the hybrid learning model should be redesigned. As a result of these studies, it is recommended that instructors make preliminary preparations for their students following their learning outcomes and constantly evaluate and review their course designs. In addition, it is recommended to investigate the views on communication and interaction in the hybrid learning model.