Avukatlık ve öğretmenlik meslek mensuplarının kariyer uyumluluğunun çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
The research and investigation of lawyer and teacher profession groups level of career adaptability with multiple factors
- Tez No: 690765
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; avukat ve öğretmen meslek mensuplarının kariyer uyumluluğunun incelenmesidir. Bu temel amaç etrafında avukat ve öğretmen meslek mensuplarının kariyer uyumluluğunun çeşitli değişkenlere göre incelendiğinde anlamlı düzeyde farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilinde çalışmakta olan 165 öğretmen ve 172 avukat olmak üzere 337 birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Kariyer Uyumluluğu Ölçeği”,“Yetişkinler İçin Mutluluğu Artırma Stratejileri Ölçeği”,“Narsistik Hayranlık ve Rekabet Ölçeği”ve“Perma İyi Oluş Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizi sırasında parametrik testlerden faydalanılmıştır. Dağılımın normal olduğundan dolayı Bağımsız Örnek t Testi uygulanmıştır. Toplam puanların birbirini ne düzeyde yordadığını ifade etmek için ise basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin kariyer uyumlulukları avukatlardan daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında avukat bireylerde mutluluğu artırma stratejileri, perma iyi oluş ve narsistik hayranlık ve rekabet kariyer uyumluluğunu pozitif yönde ve anlamlı bir şekilde açıklamıştır. Öğretmen bireylerde ise mutluluğu artırma stratejileri ve perma iyi oluş kariyer uyumluluğunu pozitif yönde ve anlamlı bir şekilde açıklarken narsistik hayranlık ve rekabet için bu durum söz konusu değildir. Araştırmada ulaşılan bulgular ışığında araştırmanın sonuçları tartışılmış ve yapılacak olan çalışmalar için öneriler kısmı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the career adaptability of lawyers and teachers. In line with this purpose, it was investigated whether there is a significant difference in the career adaptability of lawyers and teachers when examined according to various variables. Relational Screening Model was used in the research. The study group of the research consisted of 337 individuals, including teachers and lawyers working in Istanbul. In the research,“Demographic Information Form”,“Career Adaptability Scale”,“Adult Happiness Increasing Scale”,“Narcissistic Admiration and Competition Scale”, and“Perma Well-being Scale”were used as the data collection tools. The analyses were performed using IBM's SPSS Statistics 22.0 software. Parametric tests were used during the analysis of the data. Since the distribution was normal, the Independent Sample t-Test was applied. Simple linear regression analysis was used to express how much the total scores predicted each other. According to the research findings, it was concluded that the career adaptability of teachers is higher than lawyers. In addition, strategies to increase happiness in lawyer individuals, psychological well-being and narcissistic admiration and competition have positively and significantly explained career adaptability. In teacher individuals, on the other hand, strategies to increase happiness and psychological well-being explain career adaptability in a positive and significant way, however, this is not the case for narcissistic admiration and competition. In the light of research findings, the results were discussed and suggestions for future studies were given.