Suriye'deki iç savaş sürecinde ABD dış politikasında Suriye Kürtleri (2011-2020)
Syrian Kurds in the US foreign policy in the civil war process in Syria (2011-2020)
  1. Tez No: 690778
  2. Yazar: HIŞAM GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Suriye'de iç savaş 15 Mart 2011 yılında hükümet karşıtı gösterilerle başlamıştır. Bu gösteriler, daha önce Tunus'tan başlayan ve farklı Arap ülkelerine yayılan 'Arap Baharı' olarak adlandırılan gösterilerin bir benzeri olarak ortaya çıkmış ve 2021 yılının ortasına kadar henüz sona ermemiştir. Bu çalışmanın temel amacı, ABD'nin Suriye'de yaşayan Kürt gruplarına karşı politikasını incelemektir. Çatışmaların ortasında ülkede bulunan Amerikan askerlerinin ülke politikası bağlamındaki durumları analiz edilmiştir. Ayrıca, uluslararası arenada Türkiye'nin de dahil olduğu grupların Suriye'deki siyasi amaçları, çıkarları ve bölgesel bağlamdaki politikaları araştırılmıştır. Bu araştırma nitel araştırma yaklaşımları kapsamında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada incelenen konu nitel araştırma yaklaşımlarından Anlatısal araştırma yöntemine göre gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kullanılacak veriler daha önce bu konu ile ilgili yazılmış makale, tez, ve kitap çalışmalarından elde edilmiştir. Elde edilen bulgular ABD'nin Suriye Kürtleri'ni askeri, politik ve ekonomik olarak desteklemesinin bazı sebepleri olduğunu göstermiştir. Bunlardan en önemlisi ortaya çıkan IŞİD'in varlığının sona erdirilmesidir. IŞİD sebebiyle ülkede ve bölgede meydana gelen terör olaylarından dolayı iç savaşın seyri değişmiş ve sonrasında bölgenin dengesizleştiği görülmüştür. ABD yardımıyla IŞİD ile mücadele eden PYD ve sonrasında SDG gibi çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu gruplar ile terör örgütünün varlığına son vermiştir.
Özet (Çeviri)
The civil war in Syria started with an anti-government demonstration on March 15, 2011. Such demonstrations previously were initiated in Tunisia, and Egypt as an analogy to the previous demonstrations called 'the Arab Spring' and have not ended yet until the middle of 2021 when this thesis was written. The main purpose of this study was to examine the US policy towards Kurdish groups living in Syria. In the midst of conflicts, the situation of American soldiers in the country in the context of country policy were examined. In addition, the political aims, interests and policies in the regional context of Syria's groups, including Turkey, will be investigated in the international arena. In the last section of the thesis, the findings from the in-depth personal interviews with a group of Kurdish leaders in Syria for the opinions and approaches of the USA regarding the policies of the Kurds in Syria were analyzed. This research was carried out within the extent of qualitative research approaches. The subject examined in the study were carried out according to the Narrative research and in-depth research methodologies, the qualitative research approaches. The data of the study were obtained in the articles, news, theses and published books that focused on this topic. The findings have shown that there are some reasons why the USA supports the Syrian Kurds militarily, politically and economically. The most important of these, the termination of the existence of ISIS is one of the most important reasons. The course of the civil war changed due to the terrorist incidents in the country and the region due to ISIS and it was observed that the region became unstable afterwards. With the help of the USA, groups consisting mostly of Kurds, such as the PYD and the SDF, which fought against ISIS, put an end to the existence of the forwarder organization.