Alzheimer hastalığı gelişiminde kinürenin yolağının nogo a ve klotho proteinleri ile nmda reseptörü ve nitrik oksit üzerine etkisi
The effect of kynureni̇ne pathway on nmda receptor and nitric oxide with nogo a and klotho proteins, in developing alzheimer's disease
  1. Tez No: 690777
  2. Yazar: ÇAĞATAY HAN TÜRKSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN BÜYÜKAKILLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Nöroloji, Biophysics, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Alzheimer hastalığı (AH), amiloid plakların birikimi ile karakterize, kronik nörodejeneratif bir hastalıktır. Amyloid beta (Aβ) peptit vücuda yayılarak, Alzheimer hastalarının beyinlerinde olduğu gibi periferal dokularda da birikerek etki göstermektedir. Bu çalışmada, sıçanlarda skopolamin enjeksiyonu ile oluşturulan AH modelinde patofizyolojiye kaynaklık ettiğini düşündüğümüz kinürenin yolağında oluşan kinürenin 3-monooksijenazın (KMO), Ro 61-8048 (KMOI) ile inhibisyonu sonucu, önemli rollere sahip olan Nogo A/NgR ve Rho A/ROCK yolakları ile nitrik oksit (NO) ve N-metil-D-aspartat (NMDA) reseptörü, ayrıca klotho proteini arasındaki etkileşimleri ve Aβ birikimi üzerine etkilerini araştırdık. Erkek Wistar albino sıçanlar (3-4 aylık) rastgele 5 gruba ayrıldı: K (Kontrol-SF-4 ml/28 gün+DMSO-100 µl/14. ve 21. gün-n=9), SCO (AH Model-Skopolamin-2,5 mg/kg/gün/28 gün-n=9), KMOI (Ro-61-8048-20 mg/kg/14. ve 21. gün-n=9), SCO+KMOI (Tedavi-Skopolamin-2,5 mg/kg/gün/28 gün+Ro 61-8048-20 mg/kg/14. ve 21. gün-n=9), SCO+DMSO (Skopolamin-2,5 mg/kg/gün/28 gün+DMSO-100 µl/14. ve 21. gün-n=9). Davranış deneylerini takiben elektrobiyofiziksel, histolojik ve biyokimyasal deneyler gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is a chronic neurodegenerative disease characterized by the accumulation of amyloid plaques. Amyloid beta (Aβ) peptide spreads throughout the body and acts by accumulating in peripheral tissues as well as in the brains of AD. In this study, we investigated kynuren 3-monooxygenase (KMO) which is formed in the pathway of kynuren, which we believe to be the source of pathophysiology as a result of the inhibition with Ro 61-8048 (KMOI), the interactions between Nogo A/NgR and Rho A/ROCK pathways, which have important roles, and nitric oxide (NO) and N-methyl-D-aspartate (NMDA) receptors, and also klotho protein, and their effects on Aβ accumulation in the AD model created by scopolamine (SCO) injection in rats. Male Wistar albino rats (3-4 months old) were randomly divided into 5 groups: C (Control-SF-4 ml/28 days + DMSO-100 µl/14th and 21st days-n=9), SCO (AH Model-Scopolamine-2.5 mg/kg/day/28th days-n = 9), KMOI (Ro-61-8048-20 mg/kg/14th and 21st day-n = 9), SCO+KMOI (Treatment-Scopolamine-2,5 mg/kg/day/28 days + Ro 61-8048-20 mg/kg/14th and 21st day-n=9), SCO+DMSO (Scopolamine-2,5 mg/kg/day/28 days + DMSO-100µl/14th and 21st day-n=9). Electrobiophysical, histological and biochemical experiments were performed following the behavioral experiments.