Stratejik insan kaynakları bağlamında yetenek yönetimi ve yetenek yönetiminin beyaz yaka personellerin iş tatmini üzerine etkisi: Otomotiv sektörü üzerine bir araştırma
The effect of talent management and talent management in the context of strategic human resources on job satisfaction of white collar staff: A research on the automotive industry
- Tez No: 690795
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNER BAŞARIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İşletmelerin verimliliğini etkileyen, kalıcığını ve rekabet ortamında kaliteli bir şekilde yer almasını sağlayan en önemli faktörlerden birisi kurumunda çalışan personelleridir. İşletmelerin çalışanlarına verdiği önem ve gelişimine yaptığı yatırımlar sürekli artmaktadır. Yaşanan gelişmeler ve rekabet ortamı kurumların insan kaynakları departmanlarına verdiği önemi arttırarak, yapılan uygulamaların desteklemesini sağlamaktadır. Yetenek yönetimiyle birlikte işletmeler rekabet avantajı sağlamak ve mevcut yeteneklerini elde tutmak için birçok farklı yöntem uygulamaya başlamıştır. Yetenek yönetimi sayesinde çalışanlara gelişim fırsatları sunulmuş ve iş tatmininin artması sağlanmıştır. Yetenek yönetimi içerisinde yer alan iş gücü planlama, yetenek analizi, işe alım süreçleri, kariyer ve performans yönetimi, eğitim ve gelişim fırsatları, yedekleme planları gibi süreçlerin kullanılmasıyla tüm süreç daha verimli bir hale getirilmiştir. Bu çalışmanın amacı; otomotiv sektöründeki firmaların çalışanları için geliştirdiği yetenek yönetimi uygulamalarının, beyaz yaka personellerin iş tatmini üzerindeki etkisini ölçmek ve etki seviyesini tespit etmektir. Bu amaçla otomotiv sektöründe çalışan beyaz yakalı personellere anket çalışması yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, yetenek yönetimi uygulamalarının beyaz yakalı personellerin iş tatminine etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors that affect the efficiency of the companies, ensure their permanence and take place in a competitive environment in a quality way is the employees who are working for them. The importance that companies give to their employees and the investments they made for employee improvement is constantly increasing. The developments and the competitive environment increase the importance given to the human resources departments and ensure that the applications are supported. With talent management, businesses have started to implement many different methods to gain a competitive advantage and retain their existing talents. Thanks to talent management, employees were provided with improvement opportunities and increased job satisfaction. The whole process has been made more efficient by using processes such as workforce planning, talent analysis, recruitment processes, career and performance management, training and improvement opportunities, and succession plans, which are included in talent management. The aim of this study; To measure the effect of talent management practices on the job satisfaction of white-collar employees and to determine the level of impact in the automotive industry. For this purpose, a survey was conducted with white-collar employees who are working in the automotive industry. As a result of the research, it has been determined that talent management practices affect the job satisfaction of the white-collar employee.