BİS-GMA' lı ve BİS-GMA' sız rezin kompozitlerin farklı ışık kaynaklarıyla polimerizasyonu sonrası rat model üzerinde biyouyumluluklarının değerlendirilmesi
Evaluation of biocompatibility of resin composites BİS-GMA and free BİS-GMA on rat model after polymerization with different light sources
  1. Tez No: 690852
  2. Yazar: İREM İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÜNAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İn vivo araştırmamızın amacı, iki farklı rezin kompozitin 2 farklı ışık kaynağı ile polimerizasyonu sonrası biyouyumluluğunu üç farklı zaman periyotlarında karşılaştırmaktır. 2 farklı rezin kompozit ve 2 farklı ışık cihazıyla polimerize edilmiş 72 polietilen tüp [Grup 1: Kalore Elipar S10 (KE), Grup 2: Kalore Valo (KV), Grup 3: Essentia Elipar S10 (EE), Grup 4: Essentia Valo (EV)] 18 ratın dorsal bağ dokusunda implante edildi. 24 adet boş polietilen tüp ise [Grup 5: (Kontrol grubu)] 6 ratın dorsal bağ dokusuna implante edildi. Daha sonra ratlar 7, 15 ve 30 günlük (n=8) zaman aralıklarından sonra sakrifiye edildi. Biyopsi örnekleri Hematoksilen-eozin (H&E) ile boyanarak inflamatuar reaksiyon, nekroz, makrofaj infiltratı, dev hücre ve fibröz kapsül kriterleri açısından incelenirken; Sitokinlerin (İL-1β, İL-6 ve İL-8) değerlendirilebilmesi için immunohistokimyasal boyama yapıldı. Kompozit grupları ile kontrol grubu inflamasyon kriteri için 7., 15. ve 30. Günlerde karşılaştırıldığında, 7. ve 15.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vivo study is to compare the biocompatibility of two different resin composites after polymerization with 2 different light sources in three different time periods. 72 polyethylene tubes polymerized with 2 different resin composites and 2 different light sources (Elipar S10 and Valo) [Group 1: Kalore Elipar S10 (KE), Group 2: Kalore Valo (KV), Group 3: Essentia Elipar S10 (EE), Group 4: Essentia Valo (EV)] was implanted in the dorsal connective tissue of 18 rats. 24 empty polyethylene tubes [Group 5: (Control group)] were implanted in the dorsal connective tissue of 6 rats. Then, the rats were sacrificed after 7th, 15th and 30th days in each time intervals (n=8). Biopsy samples were stained with H&E and examined for inflammation, necrosis, macrophage infiltrate, giant cell and fibrous capsule criteria. Immunohistochemical staining was performed to evaluate proinflammatory cytokines (IL-1β, IL-6 and IL-8).