Biyolojik aktiviteye sahip olabilecek yeni kumarin türevlerinin tasarımı
Design of new coumarin derivatives that may have biological activity
- Tez No: 690851
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM YOLAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Moleküler hibridizasyon yaklaşımı, biyolojik aktiviteye sahip yeni farmakoforlar tasarlamak için ilaç keşfinde ortaya çıkan bir araçtır. Moleküler hibridler, yeni molekül adayları hazırlamak amacıyla bilinen aktif yapısal motiflerin bir kombinasyonunu temsil etmektedir. Kumarin ve türevleri, antiviral, anti-inflamatuar ve antitümör aktivite gibi çeşitli farmakolojik aktiviteleri nedeniyle çok dikkat çekmektedir. Ayrıca kumarinler, üstün fotostabilite, büyük Stokes kaymaları ve yüksek kuantum verimleri dahil olmak üzere olağanüstü optik özelliklerinden dolayı lazer boyaları, doğrusal olmayan optik kromoforlar, floresan problar, floresan beyazlatıcılar ve güneş enerjisi toplayıcıları olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. İki veya daha fazla heterohalka içeren bileşikler, doğal ve sentetik biyoaktif bileşiklerde hayati bir rol oynamaktadır. Farklı heterosiklik halka türevleriyle kaynaşmış veya bağlanmış kumarinlerin sentezine olan ilgi, bu tür bileşiklerin hem tıbbi hem de kimyasal araştırmalardaki önemini yansıtarak, son yıllarda önem kazanmaktadır. Birçok sentetik kumarin heterosiklik türevleri, kinaz inhibitörleri, anti-bakteriyel, antiinflamatuar ajanlar, anti-koagülanlar, insan karbonik anhidraz inhibitörleri, antipsikotik veya asetilkolinesteraz inhibitör, antitümör ve anti-HIV aktivite dahil olmak üzere faydalı ve çeşitli biyolojik aktiviteler sergilemektedirler. Bu çalışmada, çeşitli heterohalkalı yapıların ve kumarin türevlerinin çeşitli farmakolojik özelliklerini göz önünde bulundurarak, yeni bir dizi heterohalkalı-kumarin moleküler hibritleri tasarlanmış ve sentezleri gerçekleştirilmiştir. Literatürde yer almayan bileşiklerin yapıları, sırasıyla FTIR, 1H NMR, 13C NMR (APT), LC-MS (Q-TOF) gibi spektral verilere dayanarak karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Molecular hybridization approach is a tool which arises to design new pharmacophores in drug discovery. Molecular hybrides represent a combination of known active structural motifs to prepare new molecule candidates. Coumarin and its derivatives have attracted much attention because of their various pharmacological activities such as antiviral, anti-inflammatory and antitumor activity. Besides, coumarins are widely used as laser dyes, nonlinear optical chromophores, fluorescent probes, fluorescent whiteners and solar energy collectors, because of their exceptional optical properties as excellent photostability, large Stokes shifts and high quantum yields. Compounds with two or more heterocyclic structure have a vital role in natural and synthetic bioactive compounds. Interest in the synthesis of coumarins fused- and linked to heterocyclic ring derivatives has been gained importance in recent years, reflecting the importance of such compounds in both medical and chemical research. Miscellaneous synthetic coumarin heterocyclic derivatives exhibit various and valuable biological activities including kinase inhibitors, antibacterial and antiinflamatory agents, anticoagulants, human carbonic anhydrase inhibitors, antipsychotic, acetylcolinesteraz inhibitors and anti-HIV activity. In this study, a serie of new coumarin molecular hybrides with heterocyclic ring have been designed and synthesized taking into account diverse pharmacological properties of various heterocyclic structures and coumarin derivatives. The structures of the compounds unknown in the literature, have been characterized based on spectral data such as FTIR, 1H NMR, 13C NMR (APT), LC-MS (Q-TOF), respectively.