Dünya-sistemleri analizi perspektifinden uluslararası ceza yargılamaları ve küresel adalet
International criminal tribunals and global justice from the perspective of world-systems analysis
- Tez No: 690906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP ENGİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kriminoloji ve Ceza Adaleti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dünya-sistemleri analizi perspektifinden uluslararası ceza yargılamaları ve küresel adalet başlıklı çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızda Nürnberg yargılamalarından Roma Statüsü'ne uzanan uluslararası ceza yargılamaları, dünya-sistemleri analizinin eleştirel bakış açısıyla incelenmiştir. Bu bağlamda ilk bölümde dünya-sistemleri analizinin kuramsal çerçevesi anlatılmıştır. Dünya-sistemleri analizinin temel kavramlarının ele alındığı bu bölümde içinde yaşadığımız dünya-sistemin tarihi kökenlerine ilişkin görüşler aktarılmıştır. Devamında dünya-sistemde bugün hegemonyayı sürdüren güçlerin kim olduğuna yönelik bir değerlendirme yapılmıştır. İkinci bölüm, uluslararası hukuk ve uluslararası ceza hukukunun oluşumuna dair tarihi bir değerlendirme içermektedir. Bu değerlendirme kapsamında Nürnberg Uluslararası Askeri Ceza Mahkemesi, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemesi incelenmiştir. Son bölümde ise Roma Statüsü'nü ortaya çıkaran tarihsel koşullar ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin oluşumuna yer verilmiştir. Özel olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne yönelik tavrı değerlendirilmiştir. Son olarak Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin küresel adaleti sağlamakta başarılı olup olamadığının değerlendirmesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde, çalışma boyunca yapılan çıkarımların bir özeti sunularak çalışmanın bütününe yönelik sonuç ve kanaatlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis titled international criminal tribunals and global justice from the perspective of world-systems analysis, consists of three main sections. In our thesis, the process from Nuremberg tribunals to the Rome Statute has been examined with a critical perspective of the world-systems analysis. In this context, the theoretical framework of world-systems analysis is explained in the first chapter. In this section, where the basic concepts of world-systems analysis are discussed, opinions about the historical origins of the world-system explained in which we live in. Then, an assessment was made of who are the forces that continue hegemony in the world-system today. The second chapter contains a historical assessment of the formation of international law and international criminal law. International Military Tribunal (Nuremberg), International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia and International Criminal Tribunal for Rwanda were examined as part of this assessment. In the last chapter, the historical conditions that constituted the Rome Statute and the formation of the International Criminal Court are included. In particular, the United States' position towards the International Criminal Court has been evaluated. Finally, the International Criminal Court was assessed for its success in achieving global justice. In the conclusion section, a summary of the inferences made during the study is presented and the results and opinions for the whole thesis are given.