Sağlık çalışanlarında kültürlerarası iletişim kaygısının zenofobi (yabancı düşmanlığı) ile ilişkisi
The relationship between intercultural communication apprehension and xenophobia in healthcare professionals
- Tez No: 690907
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gaziantep ilinde hemşire ve ebelerin kültürlerarası iletişim kaygılarının ve zenofobi düzeyleri ile bu iki değişken arasındaki ilişkinin ortaya koyulması planlandı. Sağlık çalışanlarının (hemşire ve ebe) kültürlerarası iletişim kaygısı düzeyleri ile zenofobi düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılan bu çalışma kesitsel tiptedir. Araştırma verileri, Kasım 2020- Mayıs 2021 tarihleri arasında Gaziantep ilindeki Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde görev yapan hemşire ve ebelerden toplandı. Araştırma, çalışmaya katılmaya gönüllü olan 143 hemşire ve ebe ile yürütüldü. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Kültürler Arası İletişim Kaygısı Ölçeği ve Zenofobi (Yabancı Düşmanlığı) Ölçeği aracılığıyla toplandı. Verilerin analizinde ortalama ± standart sapma, frekans ve yüzde değerleri, Bağımsız gruplar t-testi ve Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi kullanıldı. Sağlık çalışanlarının Kültürler Arası İletişim Kaygısı Ölçeği'nden aldıkları puan ortalaması 32.64±6.78 olarak bulundu. Araştırmamızda sağlık çalışanlarının orta düzeyde bir kültürlerarası iletişim kaygısına sahip oldukları belirlendi. Sağlık çalışanlarının Zenofobi Ölçeği'nden aldıkları puan ortalaması ise 42.81±7.61 olarak tespit edildi. Araştırma sonucunda, sağlık çalışanlarının zenofobi düzeyi orta düzeyde olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
It was planned to decipher the intercultural communication apprehension and xenophobia levels of nurses and midwives and the relationship between these two variables in Gaziantep. The study, which was conducted to determine the relationship between the levels of intercultural communication apprehension and the levels of xenophobia of health workers, is of cross-sectional type. The data was collected from nurses and midwives working at Cengiz Gökçek Maternity and Children's Hospital in Gaziantep province between the dates November 2020-May 2021. The research was conducted with 143 nurses and midwives who volunteered to participate in the study. Research data was collected through the personal data form, the Intercultural Communication Apprehension Scale and the Xenophobia Scale. Mean ±, standard deviation, frequency, percentage values, independent groups t-test and one-way variance analysis (ANOVA) test were used in the analysis of the data. The average score of health workers from the Intercultural Communication Anxiety Scale was 32.64±6.78. In our research, we found that health workers have a moderate level of intercultural communication apprehension. The average score of health workers from the Xenophobia Scale was 42.81±7.61. As a result of research, it was found that health workers have a moderate level of xenophobia.