Malnütrisyon tanılı hastalarda enfeksiyon sıklığı ve hastaneye yatış sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of infection frequency and hospitalizations in patients with malnutrition
  1. Tez No: 690909
  2. Yazar: KEMAL CAN BALIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM EL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Malnütrisyon, büyüme ve gelişme için gerekli olan besin öğelerinin yetersiz veya dengesiz alınması durumunda ortaya çıkan önemli bir sağlık sorunudur. Ayrıca enfeksiyonların hem sıklığını hem de şiddetini arttırabilmektedir. Çalışmamızda çocuk hastalarda malnütrisyon ile enfeksiyon ve hastaneye yatırılma sıklıkları arasındaki ilişkinin araştırılmasını amaçladık. Yöntem: Çalışmaya Ocak 2019-Aralık 2019 tarihleri arasında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran 252 hasta dâhil edildi. Çalışma retrospektif olarak planlandı. Hastaların 126'sında malnütrisyon mevcutken (Grup 1) diğer 126'sında malnütrisyon yoktu (Grup 2). Hastaların yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, boy uzunluğu, yakınmaları, enfeksiyon sıklığı ve dağılımı, hastaneye yatış sıklığı ve süreleri incelendi. Malnütrisyonun enfeksiyon sıklığı, hastaneye yatış sıklığı ve süresi üzerindeki etkileri incelendi. Bulgular: Grup 1'deki hastaların %98,4'ünde ve Grup 2'deki hastaların %86,5'inde son bir yılda en az bir kez enfeksiyon hastalığı öyküsü vardı. Grup 1'deki hastaların %25,4'ü, Grup 2'deki hastaların %12,7'si hastaneye yatırıldı. Grup 1'deki hastaların yatış süresi 1,79 ± 3,68 (ortanca değer 0,0 gün), Grup 2'deki hastaların 0,68 ± 1,98 (0,0 gün) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Malnutrition is an important health problem that it occurs to take the nutrients required for growth and development are insufficient or imbalanced. Malnutrition can increase both the frequency and the severity of infections. We aimed to investigate the relationship between malnutrition and the frequency of infection and hospitalization in pediatric patients in our study. Methods: 252 patients who applied to Hatay Mustafa Kemal University Hospital Pediatric Health and Diseases Clinic between January 2019 and December 2019 were included in the study. The study was planned retrospectively. 126 of patients (Group 1) had malnutrition, while the order 126 had no malnutrition (Group 2). The patients' age, gender, body weight, height, complaints, frequency and distribution of infection, and the frequency and duration of hospitalization were examined. The effects of malnutrition on the frequency of infection and the frequency and duration of hospitalization were examined. Results: 98.4% of the patients in Group 1 and 86.5% of the patients in Group 2 had a history of infection at least once in the last year. 25.4% of the patients in Group 1 and 12.7% of the patients in Group 2 were hospitalized. The hospitalization period of the patients in Group 1 was 1.79 ± 3.68 (median value 0.0 days) and the patients in Group 2 were 0.68 ± 1.98 (0.0 days).