Rekabetçi devalüasyonun dış ticaret dengesine etkisi: Asya ülkeleri örneği
The effect of competitive devaluation on export: Asian countries panel data analysis
  1. Tez No: 690908
  2. Yazar: FADİME SAÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Küresel sistemde, serbest piyasa ekonomisinin gereği olarak ortaya çıkan ihracat ve ithalat kavramları, ülkelerin gelişmişlikleri ve ekonomik güçleri hakkında söz sahibi olmalarını sağlamıştır. İhracatın ithalatı aşması, diğer ülkelere karşı dış ticaret fazlası vermesi anlamına gelmektedir. Bu durum ülkelerin ellerinde bulundurdukları büyük bir koz haline gelmiş ve gerek teknolojik gerekse sosyoekonomik kulvarda rekabet avantajı sağlamıştır. Dış ticaret açığı veren ülkeler bu açığı mümkün olduğunca kapatmayı, gelişmiş ülkeler ise bunu sürdürülebilir kılmayı hedeflemişlerdir. Bu hedefe giden yollardan biri de döviz kuruna yapılan müdahaleler olmuştur. Ülkeler ulusal para birimlerinin değerini düşürerek, ithalatı daha pahalı hale getirmekte, ihracatı teşvik etmektedirler. Yapılan devalüasyon dış ticaret dengesinde iyileşmeye yol açacak böylece ülkeler rekabette üstünlük sağlayacaktır. Bu çalışma kur savaşları kapsamında yapılan rekabetçi devalüasyonun ülkelerin dış ticaret dengesine etkisini araştırmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; döviz kuru oluşumu, rejimleri, devalüasyon kavramı ve devalüasyonun etkileri açıklanmıştır. İkinci bölümde ticaret savaşlarının kur savaşlarına dönüşümü, rekabetin kur boyutu, kur savaşları olgusu ve tarihçesi ayrıca kur savaşlarının etkileri açıklanmıştır. Bu bağlamda 9 Asya ülkesi ele alınmış, 1994-2018 yılları arasındaki yıllık ekonomik veriler kullanılmıştır. Panel veri analizi yöntemi ile devalüasyonun dış ticaret dengesine olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalized system, the concepts of export and import that emerged as a requirement of the free market economy enabled countries to have a say on their development and economic power. If exports exceed imports, it means foreign trade surplus against other countries. This situation has become a great trump card in the hands of countries and provided a competitive advantage in both technological and socioeconomic lanes. Countries with foreign trade deficit aim to close this deficit as much as possible, and developed countries aim to make it sustainable. One of the ways to achieve this goal has been interventions in the exchange rate. Countries decrease the value of national currencies, making imports more expensive and encouraging exports. The devaluation will lead to an improvement in the foreign trade balance, so countries will gain an advantage in competition. In this study investigates the effect of competitive devaluation within the scope of currency wars on the foreign trade balance of countries. In the first part of the study; exchange rate formation, regimes, the concept of devaluation and the effects of devaluation are explained. In the second part, the transformation of trade wars into currency wars, the currency dimension of competition, the phenomenon and history of currency wars, and the effects of currency wars are explained. In this context, 9 Asian countries were considered and annual economic data between 1994 and 2018 were used. The effects of devaluation on exports and foreign trade balance were demonstrated with the panel data analysis method.