Quasi-yagi antenler kullanılarak 2.4 GHz doppler sürekli dalga radar sistemi geliştirilmesi
Development of 2.4 GHz doppler continuous wave radar system using quasi-yagi antennas
- Tez No: 690917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Radar, bir vericinin yaydığı elektromanyetik dalgaların yolları üzerindeki nesnelerden yansıyarak geri dönmesi ve bir alıcı tarafından yakalanması esasına göre çalışır. Hedeften geri yansıyan dalgaların alıcı aracılığıyla alınıp sonrasında elektronik devreler ve yazılımlar aracılığıyla işlenmesiyle hedefin yönü, mesafesi, boyutu ve hızı belirlenebilir. Bu tez quasi-Yagi antenler kullanılarak 2,4 GHz taşınabilir Doppler Sürekli Dalga (SD) radar sistemi geliştirilmesini kapsamaktadır. Massachusetts Institute of Technology (MIT)' nin açık derslerinde mevcut olan küçük boyutlu radar sistemi temel alınarak 2,4 GHz bandında çalışan küçültülmüş quasi-Yagi tipinde antenler geliştirilmesi ve bu radar sisteminin tüm elektronik elemanlarının baskı devre halinde yeniden tasarlanarak oldukça kompakt boyutlu, rahatlıkla taşınabilir hale getirilmesi hedeflenmiştir. Geliştirilen sistemin tüm elektronik devreleri hem devre tahtası üzerine hem de baskı devre olarak ayrı ayrı tasarlanmıştır. Sistemi geliştirmeye yönelik tüm yöntemler aşama aşama gösterilmiştir. Tezin en önemli çıktısı, biri nispeten dar, diğeri geniş bantlı olan iki farklı geometriye sahip 2,4 GHz bandında çalışan küçültülmüş quasi-Yagi antenlerin tasarlanıp gerçekleştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Radar operates on the principle that electromagnetic waves generated by a transmitter are reflected back from objects in its path and received by a receiver. The direction, distance, size and speed of the target can be determined by receiving the waves reflected back from the target by the receiver and then processing them through electronic circuits and software.This thesis describes the design of a 2.4 GHz portable Doppler Continuous Wave (CW) radar system using quasi-Yagi antennas based on the small-sized radar system presented in (Massachusetts Institute of Technology (MIT)'s open courses, the goal is to build miniaturized quasi-Yagi type antennas working in the 2.4 GHz band and to redesign all electronic elements of this radar system as a printed circuit, making it very compact and easily portable. All electronic circuits of the developed system are designed seperately on a breadboard and as a printed circuit. All approaches for building the design are demonstrated step by step. The thesis's most important output is the design and realization of miniaturized quasi-Yagi antennas operating in the 2.4 GHz band with two different geometries, one relatively narrow and the other wideband.