Karacadağ bölgesi zom koyunlarının mitokondiriyal ND4( NADH dehidrogenaz altunite 4) geninin moleküler genetik analizi
Molecular genetic analysis of mitochondirial ND4( NADH dehydrogenase subuni̇te 4) gene of zom sheep in karacadag regi̇on
  1. Tez No: 690939
  2. Yazar: EMİNE ESER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHADDİN KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada, Diyarbakır Karacadağ yöresinde yetiştirilen ve akrabalık ilişkisi bulunmayan Zom ırkı koyunlarda mitokondriyal ND4 (NADH dehydrogenase subunit 4) geninde moleküler analizler yapılmıştır. Koyunlarda mitokondriyal ND4 proteini (NP_008415) 459 amino asitten oluşmaktadır. ND4 proteini, NADH'den elektron transferini katalize eden mitokondriyal membran solunum zinciri NADH dehidrojenazın (Kompleks I) çekirdek alt birimdir. ND4 proteini ND4 geni tarafından kodlanır. Koyun ND4 geni 1377 bp uzunluğundadır (Gen ID: 808257 Lokasyon: 10175-11542). Koyunlardan, kan genomik DNA izolasyon kiti kullanılarak DNA izolasyonu yapılmıştır. ND4 geninin PCR çalışmasında 858 bp uzunluğunda PCR ürünleri elde edilmiştir. Mitokondriyal ND4 geninde DNA sekans analizi yapılmıştır. DNA dizi analizine göre, Zom koyun ırkında ND4 geninde polimorfik olduğunu ve bu gen üzerinde A375G, C610T, G678A ve G750A mutasyonları tespit edilmiştir. Koyun mitokondriyal ND4 protein modeli incelendiğinde, mutasyonların (silent) proteininin yapısı ve özelliğinde önemli değişimlere neden olmadığı tespit edilmiştir. Koyunlarda ilgili genomik bölgelere yönelik çalışmalarda mutayonların araştırılmasının yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, molecular analyzes of the mitochondrial ND4 (NADH dehydrogenase subunit 4) gene were carried out in Zom breed sheep bred in Diyarbakır Karacadağ region. In sheep, the mitochondrial ND4 protein (NP_008415) consists of 459 amino acids. The ND4 protein is the core subunit of the mitochondrial membrane respiratory chain NADH dehydrogenase (Complex I), which catalyzes electron transfer from NADH. The ND4 protein is encoded by the ND4 gene. The sheep ND4 gene is 1377 bp long (Gen ID: 808257 Location: 10175-11542). DNA was isolated from sheep using a blood genomic DNA isolation kit. PCR products of 858 bp length were obtained in the PCR study of the ND4 gene. DNA sequence analysis was performed in the mitochondrial ND4 gene. According to DNA sequence analysis, ND4 gene was polymorphic in Zom sheep breed and A375G, C610T, G678A, G750A mutations on this gene were detected. When the sheep mitochondrial ND4 protein model was examined, it was determined that mutations (silent) did not cause significant changes in the structure and properties of the protein. It is thought that it would be useful to investigate mutations in studies on relevant genomic regions in sheep.