Lanthanum doped dicalcium phosphate mixed with graphene oxide bone cements as a potential material in biomedical applications
Kemik hatalarında dolgu olarak potansiyel kullanım için grafen oksit / lanthanum katkılı kalsiyum fosfat kemik çimentoları
  1. Tez No: 690940
  2. Yazar: ALİ MOTAMENİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER EVİS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tezde, β-trikalsiyum fosfat (βTCP, βCa3(PO4)2) ve lantan (La) doplanmış βTCP'nin partikülleri ıslak çöktürme yöntemi ile mikrodalga geri akış sistemini kullanarak sentezlenmiştir. Saf dikalsiyum fosfat (DCP) ve La modifiye dikalsiyum fosfat (La-DCP) kemik çimentoları, su varlığında βTCP (veya La- TCP) ile monokalsiyum fosfat monohidrat (MCPM) arasındaki asit / baz reaksiyonuna dayanarak hazırlandı. DCP kemik çimentoları ayrıca ağırlıkça% 1.5-3.5 GO ile karıştırılmıştır. Elde edilen malzemeler XRD, FTIR, SEM, ICP-OES, BET ve helyum piknometre kullanılarak karakterize edildi. βTCP ve La- βTCP partikül yüzeyleri üzerindeki yükleme/salım Fetal sığır serumu (FBS) proteinleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Hücre kültürü çalışmaları, insan osteosarkom hücre hattı (Saos-2) ile gerçekleştirildi. La+3 iyonlarının dahil edilmesiyle, βTCP kristalinin kafes parametrelerinde ilgili genişleme, inhibisyon büyüme oranı ile birlikte gözlendi. βTCP ve La- βTCP malzemeleri mezoporlu yapıdalar, gözenek çapı ve gözenek hacmi La+3 iyonlarının eklenmesiyle genişletildi. Sonuçlar, tüm La-βTCP materyallerinin hücre uyumlu olduğunu onayladı ve La+3 iyonlarının hücre canlılığı ve alkalin fosfataz (ALP) aktivitesi üzerinde katı doza bağlı etkisi gözlendi. DCP kemik çimentolarında, minimum La+3 iyonları (0.090 mol) ilavesiyle, bruşitin fazı monetite dönüştü ve bruşitin plaka benzeri kristalleri sferoid parçacıklara dönüştü. Saos-2 hücrelerinin proliferasyonu, adhezyonu ve osteojenik farklılaşması üzerine deneyler, saf DCP'ye kıyasla 0.225 mol La+3 iyonu eklemenin bu özellikleri desteklediğini gösterdi. DCP kemik çimentolarına GO ilavesiyle, 2La-DCP çimentoların mekanik özellikleri GO ilavesiyle iyileştirilmiştir. GO/2La-DCP kemik çimentoları biyouyumluydu, hücrelerin proliferasyon ve farklılaşma özellikleri GO ilavesiyle önemli ölçüde iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, mesoporous particles of β-tricalcium phosphate (βTCP, βCa3(PO4)2) and lanthanum (La) doped βTCP were synthesized by wet precipitation method attached with a microwave refluxing system. Pure dicalcium phosphate (DCP) and La modified dicalcium phosphate (La-DCP) bone cements were prepared based on acid/base reaction between βTCP (or La- βTCP) and monocalcium phosphate monohydrate (MCPM) in the presence of water. DCP bone cements were also mixed with 1.5-3.5wt.% of graphene oxide (GO). The obtained materials were characterized by XRD, FTIR, SEM, ICP-OES, BET, and helium pycnometer. The loading /releasing analysis of proteins on/from βTCP and La- βTCP disks surfaces were evaluated using Fetal bovine serum (FBS) proteins. In vitro cell culture studies were performed with the human osteosarcoma cell line (Saos-2). Upon incorporating La3+ ions, expansion in lattice parameters of βTCP crystal was observed along with inhibition of growth rate. βTCP and La- βTCP materials were mesoporous in nature. Pore diameter and pore volume were expanded with the incorporation of La3+ ions. The outcomes confirmed that all La-βTCP materials were cytocompatible, and strict dose dependent effect of La3+ ions was observed on cell viability and alkaline phosphatase (ALP) activity. In DCP bone cements, the pure phase of brushite transformed into monetite with minimum addition of La3+ ions (0.090 mole), and the plate-like crystals of brushite turned into spheroid particles. The results of in vitro experiments on proliferation, adhesion, and osteogenic differentiation of Saos-2 cells indicated that the addition of 0.225 mole of La3+ ions promoted these properties compared to pure DCP. With the addition of GO to DCP bone cements, the mechanical properties of 2La-DCP cements improved. As the GO/2La-DCP bone cements were biocompatible, proliferation and differentiation properties of cells were significantly improved with the addition of GO.