Synthesis of NaLnP2O7 and structural studies
  1. Tez No: 14620
  2. Yazar: NASSER HEGAZY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERAL KIZILYALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET NaLnP207'nin SENTEZLENMESİ VE YAPISININ İNCELENMESİ HEGAZY. Nasser Fen ve Edebiyat Fakültesi Yüksek Lisans Tezi, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi : Prof Dr. Meral KIZILYALLI Haziran 1991, 134 sayfa Bu tezin birinci kısmında Ln^03+Na2CO3+4(NH4>2HPO4 (Ln=La veya Gd) katı hal reaksiyonları ara reaksiyon mekanizmalarını incelemek için daha önce rapor edildiğinden daha kısa reaksiyon sürelerinde ve 700-9005 Bütün bu reaksiyonlar X-ışınları toz difraksiyonu ve İR analizleri ile incelendiğinde 500'C de sodyum lantanit pirofosfat, NaLnPgOy, ve Na4P2<>7 veya yüksek kondensasyon ürünü fosfatların ana bileşik olduğu görüldü. 600°C de NaGa^Oyın, GdP04 ve metafosfatlara dönüştüğü fekat NaLetf^Oy in 600*C de kararlı olup 600°C üzerinde bozulduğu ispatlandL Bu reaksiyonlar hem lantan, hem de gadolinyum bileşikleri için 600- 900°C arasındaki sıcaklıklarda tekrarlandı Yüksek sıcaklıklardaki amorf faz sıcaklık ve konsantrasyona göre oluşan değişik tipte metafosfatlara atfedildi NaLaP2°7 ve ve NaGdJ^Oy evvelce de rapor edildiği gibi ortorombik yapıda ve Pmm2 uzay grubunda olup birim hücre boyutları aşağıda belirtilmiştir. NaGdP207 a= 12.43 b= 15.07 and c= 15.94 A° NaLaP2°7 a= 12.74 b= 15.33 and c= 16.30 A° Birim hücre boyutlarındaki değişmeler lantanitlerdeki büzülme ile uyumlu bulunmuştur. vmAnahtar Sözcükler. Lantanit ortofosfatlar, lantanit pirofosfatlar, lantanit fosfat yapısı, ve pirofosfat x- ışınlan yapısı, lantanit fosfat İR spektrumu, lantanit pirofosfat İR spektrumu. Bilim dalı kodu : 405.0 1.0 1 IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SYNTHESIS OP NaLnP207 AND STRUCTURAL STUDIES HEGAZY, Nasser Faculty of Arts and Sciences Department of Chemistry, MS. Thesis Supervisor. Prof Dr. Meral KIZILYALLI 134 Pages, June 1991 In the first part of this thesis Ln203+Na2C03+4(NH4)2HP04 solid-state reactions (Ln=La or Gd) were studied at 7(X>-^XfC for shorter reaction periods than reported before, to investigate the intermediate reaction mechanism. Phase analysis and structural characterization of the products by x-ray powder diffraction and solid IR methods proved that sodium lanthanide orthophosphates together with pyrophosphates are formed in the intermediate stage, at low temperatures. As the temperature increases the decomposition of pyrophosphates into orthophosphates took place and almost pure double orthophosphates were obtained at around 900°C. Spectra structure correlations showed the presence of sodium lanthanide orthophosphates with higher symmetry than reported for monoclinic rare earth phosphates. In the second part of this work the solid-state reactions mentioned above were repeated using excess amount of hydrogen phosphates or phosphorus pentaoxide. The following reactions were investigated at the temperatures 500 to900°C. iva) Ln203+3Na2C03+6(NH4)2HPC>4 b) Ln205f3Na2C03+6NH4H2P04 c) Ln2Q3*6NaH2P04 d) Ln203+3Na2C03+3P205 In all these reactions x-ray powder diffraction and IR analysis showed that at 500'C, sodium lanthanide pyrophosphate, NaLnP207, and sodium pyrophosphate Na4P2Q7 or higher condensed phosphates are the main products. At around 600°C NaGdP207 decomposes into GCIPO4 and metaphosphates but NaLaP2P7 ^ stable at 600°C and decomposes above 600°C. Reactions between 600-900°C were also investigated for both gadolinum and lanthanum compounds. The presence of amorphous phase at higher temperatures was attributed to different kind of metaphosphates depending on the composition and temperature. NaGdP^Oy and NaLaP2C>7 both have orthorhombic structure as reported before with the following unit cell dimensions and the space group is Pmm2. NaGdP207 a= 12.43 b= 15.07 and c= 15.94 A° NaLaP2°7 a= 12.74 b= 15.33 and c= 16.30 A" The change of unit cell dimensions is found to be in agreement with lanthanide contraction.Keywords Lanthanide orthophosphate, lanthanide pyrophosphate, x-ray stucture of lanthanide phosphates and pyrophosphates, IR spectra of lanthanide phosphates and pyrophosphates. ScienceCode: 405.01.01 VI