Mycobacterium Bovis ve Mycobacterium Vaccae'nin, ovalbumin ile sensitize edilen BALB/c farelerde serum total IgE düzeyine tekisi
The Effect of mycobacterium bovis and mycobacterium vaccae on the serum IgE level in OA-sensitized BALB/c mice
- Tez No: 69096
- Danışmanlar: PROF. DR. MUJDAT BAŞARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
III ÖZET Bu çalışmada, mikobakteri antijenlerinden Mbovis ve M.vaccae'nın Thl benzeri cevabı arttırdığını ve/veya Th2 tipi cevabı baskıladığını böylece atopi gelişiminin engellenebileceğini kanıtlamak amacıyla OA ile duyarlaşmış BALB/c cinsi farelerde serum total IgE düzeyi araştırılmıştır. Oluşturulan atopi modelinde, kontrollere göre yüksek IgE düzeyi tespit edilmiştir. Bu fark istatiksel olarak anlamlı bulunmuş (p=0.0099) ve çalışmamızın kontrolünü teşkil etmektedir. Henüz turmamış Thl veya Th2 cevabını yönlendirmek amacıyla yani CD4+ T hücreler daha ırklılaşmadan, fareler yenidoğan döneminde mikobakteri suşlarından olan M.bovis ve M.vaccae+ l.bovis karışımı ile aşılanmışlardır. Her iki mikobakteri susu da atopik farelere göre düşük IgE cevabı oluşturmuş ancak M.vaccae ile birlikte yapılan M.bovis'e karşı oluşan IgE cevabı istatiksel olarak anlamlı düşük bulunmuştur (p=0.0084). Hatta bu düşük IgE seviyesi, kontrollerin IgE seviyesinden de istatiksel olarak anlamlı düşükdür (p=0.015). Erkek farelerde M.bovise karşı verilen IgE cevabı, atopik erkek farelerin IgE cevabından aşük bulunmuş, ancak; M.vaccae ile birlikte verilen M.bovis'e karşı oluşan IgE cevabı istatiksel arak anlamlı şekilde düşük bulunmuştur (p=0.0001). Erkek farelerde, M.vaccae ile birlikte verilen M.bovis, kontrol grubundaki erkek farelerin ;E seviyesinden, istatiksel olarak anlamlı şekilde daha düşük IgE seviyesi oluşmuştur (p=0.0257). Dişi farelerde, M.bovis ve M.bovis + M.vaccae'ya karşı verilen düşük IgE cevabı, atopik dişi relerin verdiği IgE cevabından istatiksel olarak anlamlı şekilde düşük bulunmuştur (p=0.009; C0.0001). Dişi farelerde M.bovis IgE seviyesini kontroller kadar düşürürken (p=0.6437), M.vaccae ile rlikte verilen M.bovis, kontrol grubundaki dişi farelerin IgE seviyesinden de istatiksel olarak ilamlı şekilde daha düşük IgE seviyesi vermişlerdir (p=0.0092). Sonuç olarak M.bovisin, M.vaccae'nın ve/veya diğer mikobakteri proteinlerinin, ganizmada Thl tipi cevabı uyararak, allerjenlere karşı verilen IgE cevabını azaltması, allerjik hastalıkların tedavisinde spesifik tüberküloproteinler ile yapılacak basit bir aşı ile varolan tedavi yöntemlerine alternatif, basit, ucuz bir yöntem olacaktır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The Effect of Mycobacterium bovis and Mycobacterium vaccae on The Serum IgE Level in OA-Sensitized BALB/c Mice It has been proposed that the increase prevalence and severity of atopic disorders increase correlates with exposure to infectious disease such as tuberculosis. I have investigated whether mycobacterial antigen vaccines such as M.bovis and M. vaccae nduce Thl type immune responses and/or suppress Th2 type immune responses by evaluating the otal serum IgE levels of BALB/c mice sensitised with O A. The total serum IgE levels of the O A induced atopy model were found to be significantly dgher than the controls (p=0.0099). This significant difference was accepted as the control of the tudy. Prior to the polarisation of CD4+ T cells to either Thl or Th2 type immune responses, the )A induced atopic mice were vaccinated with either M.bovis or M.bovis+M. vaccae in the newborn leriod. Although both mycobacterial vaccines have resulted in a lower total serum IgE level when ompared with unvaccinated atopic mice, the total serum IgE level of the M.bovis+ M. vaccae accinated group was found to be significantly lower (p=0.0084). The total serum IgE level in this roup was also significantly lower than the control group (p=0.015). Although not statistically significant the total serum IgE level of the male mice vaccinated nth only M.bovis tended to be lower than male mice in the atopic group. In the case of M.bovis+ I. vaccae vaccinated male mice the serum IgE response was found to be significantly lower than ıe male mice in the atopic group (p=0.0001). Also that the serum IgE level of the male mice in the I.bovis+ M. vaccae group was significantly lower than the male mice in the control group )=0.0257). M.bovis and M.bovis+ M. vaccae vaccination resulted in a statistically significant lower ;E response in female mice when compared with the female atopic mice (p=0.009; pO.0001). The total serum IgE level of the M.bovis vaccinated female mice was similar to the female ice in the control group (p=0.6437) and also M.bovis+ M.vaccae vaccination resulted in a atistically significant lower IgE response in the control group (p=0.0092). concluded that mycobacterial proteins such as M.bovis and M. vaccae can suppresses the IgE.sponse to allergens by inducing the Thl type immune response in the organism. This vaccination ith specific tuberculoproteins may be a new simple and cheep alternative way in the therapy of lergic diseases.