Zeytin yaprağının obez bireylerde hiperglisemi ve hipertansiyon üzerine etkisi
Effect of olive leaf on hyperglyemia and hypertension in obese individuals
  1. Tez No: 690985
  2. Yazar: SEVDA BARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Daha sonra doldurulBu çalışmanın amacı obez bireylerde zeytin yaprağı çayı tüketiminin antropometrik ve biyokimyasal bulgular üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Polikliniklerine başvuran 18-65 yaş aralığında olan 40 obez hasta üzerinde çalışma yürütülmüştür. Seçilen 40 obez bireyin 8 hafta boyunca günde 1 fincan zeytin yaprağı çayı tüketimi istenmiştir ve tüketim durumları kayıt altına alınmıştır. Çalışmanın 1. gününde ve 8 hafta sonrasında hastalardan alınan kan örneklerinden serum glikoz, insülin, HbA1c, total kolesterol, HDL-K, LDL-K, trigliserit, AST, ALT, sistolik ve diyastolik kan basınçları düzeylerine bakılmıştır. Aynı zamanda obez bireylerin antropometrik ölçümleri alınarak hastaların bel / kalça oranları ve beden kütle indeksileri hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda zeytin yaprağı çayı tüketen obez bireylerin 1. günki ve 8 hafta sonrasında alınan kan serum örnekleri karşılaştırıldığında glikoz, insülin, trigliserit, sistolik ve diyastolik kan basınç düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı ölçüde azalma görülürken vücut ağırlığı, bel ve kalça çevrelerinde, AST, ALT, total kolesterol, HDL-K düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak bu sonucun klinik açıdan kayda değer olduğu düşünülmektedir. Sonuç olarak zeytin yaprağı çayı tüketiminin glisemik kontrolü sağlamada yararlı olabileceği, hiperglisemi, hipertansiyonu ve diyabete bağlı dislipidemi oluşumunu, önleyici etki gösterebildiği ve obezitenin tıbbi beslenme tedavisinde fayda sağlayacağı söylenebilir. acaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of olive leaf tea consumption on anthropometric and biochemical findings in obese individuals. The study was conducted on 40 obese patients with a body mass index of 30 and above, aged 18-65 years, who applied to Gazi Yaşargil Education and Research Hospital Internal Medicine Polyclinics, selected by randomly. The consumption of 1 cup of olive leaf tea per day for 8 weeks was requested from 40 obese individuals selected and their consumption amounts was recorded. Serum glucose, insulin, HbA1c, total cholesterol, HDL-C, LDL-C, triglyceride, AST, ALT, systolic and diastolic blood pressure levels were measured from the blood samples taken from the patients on the first day and 8 weeks after the study. At the same time, anthropometric measurements of obese individuals were taken and waist / hip ratios and body mass indexes of the patients were calculated. As a result of the study, when the blood serum samples taken from the 1st day and 8 weeks after the obese individuals consuming olive leaf tea were compared, a statistically significant decrease was observed in glucose, insulin, triglyceride, systolic and diastolic blood pressure levels, while body weight, waist and hip circumferences, AST, ALT, There was no statistically significant difference in total cholesterol and HDL-C levels. However, this result is considered to be clinically significant. In conclusion,consumption of olive leaf tea may be beneficial in providing glycemic control, it can prevent the formation of hyperglycemia, hypertension and diabetes-related dyslipidemia, and it will be beneficial in the medical nutrition treatment of obesity