Üç fitil büküm ipliği üretim sisteminin tasarlanması ve geliştirilmesi
Design and development of three strand twist spun yarn system
  1. Tez No: 691009
  2. Yazar: MURAT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu tez çalışmasında yeni bir alternatif iplik türü olarak kabul edilebilen üç fitil ipliklerinin kompakt eğirme teknolojisiyle üretilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, üç fitilin çekim sistemine beslenmesini sağlamak amacıyla üçlü fitil hunisi ve çekim sistemi içinde fitillerin hareketini kontrol etmek için de üç kanallı iletici silindir tasarlanmıştır. Bununla birlikte, her bir fitil için ayrı kompaktlaştırma bölgesi oluşturmak amacıyla da, delikli silindirli pnömatik kompakt eğirme teknolojisinin yardımcı parçaları olan hava emiş kılavuzu ve hava emiş parçası için farklı tasarımlar geliştirilmiştir. Geliştirilen farklı tasarımların oluşturduğu kompaktlaştırma etkisi, hesaplamalı akışkanlar dinamiğine göre analiz edilmiştir ve en iyi kompaktlaştırma etkisi oluşturan parçalar kompakt üç fitil ipliği üretiminde kullanılmıştır. Tasarlanan parçaların üretimi üç boyutlu yazıcılar ile yapılmıştır. Kompakt üç fitil ipliklerinin özelikleri, uzun yıllardan beri ticari olarak kullanılan tek katlı ve kompakt siro-spun iplikleriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, üretilen bu ipliklerden dokuma kumaşlar da üretilmiştir ve kumaş özellikleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca, kompakt üç fitil iplik özellikleri, kompaktlaştırma işleminin üç fitil iplik özellikleri üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla ring üç fitil iplik özellikleriyle de karşılaştırılmıştır. Kompakt üç fitil iplik özellikleri benzer yapıdaki kompakt üç katlı ipliklerle de karşılaştırılmıştır. Son olarak, farklı fitiller arası mesafede üç fitil iplikler üretilmiştir ve özellikleri karşılaştırılmıştır. İplik özellikleri genel olarak karşılaştırıldığında, geliştirilen kompakt üç fitil eğirme teknolojisinde daha iyi kalite özelliklerinde üç fitil ipliklerinin üretilebildiği görülmektedir. Böylece, hem mevcut eğirme teknolojilerine alternatif bir eğirme teknolojisi ortaya konulmuş, hem de spesifik amaçlar için kompozit yapıda iplik üretilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to produce three roving yarns, which can be considered as a new alternative yarn, in compact spinning technology. For this purpose, a three-roving funnel was designed to feed individual rovings into the drafting system and a three-grooved delivery cylinder was designed to control the movement of the rovings in the drafting system. Moreover, in order to create a separate compacting zone for each roving, different designs have been developed for the air suction guide and the air suction insert that are effective auxiliary parts of the perforated cylinder pneumatic compact spinning technology. The compacting effect created by the different designs of air-suction guide and suction inserts were analyzed with the computational fluid dynamics and the new auxiliary parts that create the better compacting effect are used in the production of compact three roving yarn. 3D printers were used for the production of the newly designed parts. The properties of compact three roving yarns have been compared with compact single-ply and compact siro-spun yarns that have been used commercially for many years. In addition, woven fabrics were produced from these yarns and the fabric properties were compared. Besides, the properties of compact three roving yarns and ring three roving yarns were also compared to evaluate the effect of compacting on the three roving yarn properties. Properties of compact three roving yarn were also compared with compact three-ply yarns that in similar structure. Finally, three roving yarns were produced with different roving spaces, and their properties were compared. Results of comparing yarn properties showed that, roving yarns with better quality properties can be produced in the developed compact three roving spinning technology. Thus, an alternative spinning technology to existing technologies has been introduced, as well as the production of composite yarn for specific purposes.