System identification and estimation of dominant parameters of aircraft linear dynamical model via recursive least square method
Sistem tanımlama ve özyineli en küçük kareler metodu ile doğrusal dinamik uçak modelinin dominant parametrelerinin tahmin edilmesi
  1. Tez No: 691010
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER KALYON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Mechatronics Engineering, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bir sistemin davranışlarının incelenebilmesi için matematiksel modelinin çıkarılması gerekmektedir. Matematiksel modelin de çıkarılabilmesi için sistem tanımlama metodlarına ihtiyaç duyulur. Böylece sistem tanımlama işlemi ile belli giriş ve çıkışı olan sistemlerin matematiksel modelleri tanımlanmaktadır. Bu çalışmada, bir hava aracının davranışları neticesinde oluşan transfer fonksiyonlarının sistem tanımlama metodları ile MATLAB/Simulink programında analizleri yapılmıştır. Sistem tanımlama yöntemi olarak parametre tahmin metodları kullanılmış ve metodlar arasında kıyaslar gerçekleştirilmiştir ve doğru sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Havacılıkta kullanılan parametre metodları daha doğru sonuç vermesi açısından genelde gerçek zamanlı paramtre tahmini yapan metodlardır. Bunların başında da bu tezde genel olarak üzerinde durulan özyineli en küçük kareler metodudur. Ayrıca gerçek zamanlı olarak kullanılmayan metod olan en küçük kareler metodu da detaylı şekilde anlatılmıştır. Yapılan çalışmalarda özyineli en küçük kareler metodunun daha doğru sonuçlar verdiğinin ispatlanması için hem özyineli en küçük kareler hem de en küçük kareler ile yapılan analizler kıyaslanarak incelenmiş ve hata oranını gözlemleyebilmek için ISE (Integral Square Error) tablosu çıkarılmıştır. Böylece özyineli en küçük kareler metodunun başarısı görülmüş ve daha gerçeğe yakın sonuçlar verdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to examine the behavior of a system, its mathematical model must be extracted. System identification methods are needed to extract the mathematical model. Thus, with the system identification process, the mathematical models of systems with certain inputs and outputs are defined. In this study, the analysis of the transfer functions, which are formed as a result of the behavior of an aircraft, with the system definition methods, in the MATLAB/Simulink program. Parameter estimation methods were used as the system identification method and comparisons were made between the methods and correct results were tried to be achieved. Parameter methods used in aviation are generally the methods that make real-time parameter estimation in order to give more accurate results. The first of these is the recursive least squares method, which is generally emphasized in this thesis. In addition, the least squares method, which is not used in real time, is explained in detail. In order to prove that the recursive least squares method gives more accurate results, the analyzes made with both recursive least squares and least squares are compared and examined and ISE (Integral Square Error) table is prepared to observe the error rate. Thus, the success of the recursive least squares method has been observed and it has been understood that it gives more realistic results.