Üç fitilden dikiş ipliği üretim olanakların araştırılması
An investigation on production possibilities of three-roving sewing threads
- Tez No: 491181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez kapsamında, genellikle üç katlı olarak üretilen dikiş ipliklerine alternatif olabilecek yeni bir üretim yöntemi üzerine çalışılmıştır. Bu amaçla, siro-spun eğirme teknolojisinden esinlenerek geleneksel ring eğirme sisteminde bir takım eklentiler yapılmış ve aynı anda üç adet fitil çekim sistemine beslenerek üç fitil iplikleri üretilmiştir. Yeni bir eğirme yöntemi olarak sunulan üç fitil iplik üretim teknolojisinin, katlama ve büküm işlemlerinin üretim sürecinden çıkarılmasının sağlayacağı ekonomik avantajlar ile üç katlı ipliklere alternatif olabileceği düşünülmektedir. ÇÇalışmada, yeni geliştirilen sistemde üretilen ipliklerin yapısal, fiziksel ve mekanik özellikleri aynı hammadde gruplarında üretilen üç katlı ipliklerle karşılaştırılmıştır. Yeni geliştirilen sistemin tüm hammaddeler için uygun olup olmadığının araştırılması amacıyla doğal, rejenere, sentetik ve mikro lif gruplarından sırasıyla pamuk, Tencel, poliester ve mikro Modal lifler ile çalışılmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde üç fitilli olarak üretilen ipliklerin tüylülük değerlerinin üç katlı ipliklere göre oldukça düşük olduğu görülmüştür. Ek olarak, üç fitil ipliklerinin çap, yoğunluk, pürüzlülük ve dairesellik gibi yapısal özellikler açısından da üç katlı ipliklere göre daha farklı sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Üretilen iplikler mekanik özellikler bakımından incelendiğinde, üç fitil iplikleri ile üç katlı iplikler benzer değerlere sahiptir. Bununla beraber, siro-spun iplik teknolojisinde başlıca sorun olan düzgünsüzlük ve sık rastlanan hatalara ait daha kötü sonuçların bu tez kapsamında üretilen iplikler için de geçerli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an alternative production method for sewing threads that usually produced as three-plied has been studied. For this purpose, some modifications were made on conventional spinning system which are inspired from siro-spun technology and three-roving yarns were produced by feeding three-roving into drafting zone. This method which is presented as a new way to produce three-roving yarn might be an alternative for three plied yarns with the help of economic benefit that provide from eliminating doubling and twisting from production process. In the study, physical, mechanic and structural properties of three-roving yarns which produced in new developed method were compared with three plied yarns produced from same raw material groups. In order to find out if this new method works for all raw materials, cotton, Tencel, PES and micro Modal fibres were used for natural, regenerated, synthetic and micro fibres groups, respectively. Evaluating results showed that, three-roving yarns have much better hairiness value than three plied yarns. In addition, it also concluded that three-roving yarns have different diameter, density, shape and roughness values than three plied yarns. For mechanical properties, three-roving and three plied yarns have similar values. Besides, it is seen that worse values for imperfections and unevenness values which are also basic problems for siro-spun yarn technology, are also valid for three-roving yarns.