Şehir coğrafyası açısından Boyabat (Sinop)
Boyabat (Sinop) in terms of urban geography
  1. Tez No: 691025
  2. Yazar: MURAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Sinop iline bağlı ilçeler içinde en büyük nüfus ve yönetim bölgesine sahip Boyabat'ın şehir yerleşmesi çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Önceki yıllarda yörenin şehir coğrafyası esaslarıyla incelenmemesi Boyabat şehrinin çalışmaya konu olmasındaki en belirleyici faktördür. Çalışmada önce Boyabat şehrinin içinde bulunduğu mekân, fiziki coğrafya özellikleri yönünden ele alındı. Şehir yerleşmesinin nüfus özellikleri ile tarihsel süreçteki gelişimi incelendi. Daha sonra şehrin kurulduğu mekânın fiziki özellikleri ile mekânın üzerinde yaşayanların etkileşim derecesi analiz edilerek Boyabat şehir yerleşmesinin temel nitelikleri ve fonksiyon özellikleri ortaya koyuldu. Son olarak da Boyabat şehrinin doğal ve beşeri nitelikleri analiz edilerek şehirleşmeye dayalı problemlere ve daha akılcı mekânsal planlamaya katkı sağlayacak çözüm önerileri getirildi. Tez çalışmasının hazırlık ve oluşum sürecinde sürekli literâtür taraması yapıldı ve Boyabat yöresini konu edinen makale, yayın, plan, rapor, proje ve akademik çalışmalar arşivlenerek yeri geldiğinde bu çalışmalardan faydalanıldı. Çalışmada özellikle BAYDİL (1994), TÜMERTEKİN (1994), AVCI (2004), TÜMERTEKİN & ÖZGÜÇ (2004), KADIOĞLU (2010), GÖNEY (2017) gibi birçok akademisyenin çalışmalarından ve daha önce yöreyle ilgili çalışmalarda bulunmuş değerli isimlerin eserlerinden istifade edildi. Sonuç olarak Boyabat yerleşmesinin geçen zaman içinde nüfusu artmış, 9 mahalle ve iki mücavir alandan oluşan yerleşme alanı 5,25 km² ye ulaşmıştır. Boyabat şehri 28.691 (2020) nüfusu, şehirsel fonksiyonları, yerleşme alanı büyüklüğü ve ilçe merkezi olma rolüyle önemli bir yerleşmedir.
Özet (Çeviri)
The city settlement of Boyabat, which has the largest population and administrative area among the districts of Sinop province, has been determined as the study area. The fact that the region was not examined with the principles of urban geography in previous years is the most decisive factor for the city of Boyabat to be the subject of the study. In the study, the place in which Boyabat city is located was firstly discussed in terms of physical geography features. The population characteristics of the city settlement and its development in the historical process were examined. Later, the physical characteristics of the place where the city was founded and the degree of interaction of those living on the place were analyzed and the basic qualities and functional characteristics of the Boyabat city settlement were revealed. Finally, the natural and human qualities of Boyabat City were analyzed and solution proposals were introduced that would contribute to urbanization-based problems and more rational spatial planning. During the preparation and formation process of the thesis, a continuous literature review was made and articles, publications, plans, reports, projects and academic studies on the Boyabat region were archived and benefited from when necessary. The study benefited from the works of many scholars especially such as BAYDİL (1994), TÜMERTEKİN (1994), AVCI (2004), TÜMERTEKİN & ÖZGÜÇ (2004), KADIOĞLU (2010), GÖNEY (2017) and the work of valuable names who had previously worked on the region. As a result, the settlement of Boyabat, increased in population over the past time, the settlement area consisting of 9 neighborhoods and two adjacent area reached 5,25 km². Boyabat city is an important settlement with a population of 28.691 (2020), urban functions, size of settlement area and role of being the district center.