Van yöresinde ishalli hastalarda giardia intestinalis pozitifliğinin nativ-lugol ve nested PCR yöntemi ile araştırılması
Investigation of giardia intestinalis positivity in diarrheic patients in van province by native-lugol and nested PCR methods
  1. Tez No: 691024
  2. Yazar: ÖZGE OKTAY AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TAŞ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi'ne başvuran ishalli hastalarda nativ-Lugol ve Nested PCR yöntemi ile Giardia intestinalis sıklığının araştırılması ve bu iki yöntemin tanısal değerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Parazitoloji Laboratuarı ve Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Araştırma Laboratuarı'nda 15.12.2020- 15.03.2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmada, 18-90 yaş aralığında 58'i kadın, 42'si erkek olmak üzere toplam 100 ishalli hastadan alınan dışkı örneğinin artanı kullanılmıştır. Dışkı örneklerinde G. intestinalis pozitifliğini belirlemek için nativ-Lugol ve Nested PCR yöntemleri kullanılmıştır. Nativ-Lugol yöntemi ile ishalli kadın hastaların %10,3'ünde, erkek hastaların %9,5'inde, tüm hastaların %10'unda; Nested PCR yöntemi ile kadın hastaların %12,1'inde, erkek hastaların %14,3'ünde, tüm hastaların %13'ünde G. intestinalis pozitifliği saptanmıştır. Çalışmamızda nativ bakıda pozitif bulunan 10 örnek Nested PCR ile de pozitif bulunmuştur. Nested PCR“altın standart”yöntem olarak dikkate alındığında, karşılaştırma yöntemi olarak kullandığımız nativ-Lugol yönteminin sensitivitesi %76,9, spesifitesi %100 olarak bulunmuştur. Parazitin pozitifliği bakımından Nested PCR yöntemi ile nativ-Lugol yöntemi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Hastalarda ishal şikayetinin yanı sıra sıklık sırasına göre halsizlik, kilo kaybı, bulantı ve karın ağrısı şikayetleri de saptanmıştır. İstatistiksel değerlendirmede G. intestinalis pozitifliği ile tüm şikayetler arasında farklı düzeylerde anlamlı fark bulunmuştur. Sonuç olarak, ishal şikayeti ile hastaneye başvuran hastalara yaklaşımda, ishal sebebi olarak G. intestinalis'in de akla getirilmesi ve rutin tanıda sadece nativ-Lugol yöntemi ile sınırlı kalmayıp güvenilirliği yüksek, kısa zamanda sonuç veren ve düşük maliyetli olan ikinci bir yöntemle tanıyı doğrulamanın uygun olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the frequency of Giardia intestinalis with native-Lugol and Nested PCR method in patients with diarrhea who applied to Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center and to compare the diagnostic value of these two methods. The study was carried out at Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center Parasitology Laboratory and Medical Faculty Parasitology Department Research Laboratory between 15.12.2020 and 15.03.2021. In the study, residual stool samples collected from a total of 100 patients with diarrhea aging between 18 and 90 years, that included 58 females and 42 males, were used. Native-Lugol and Nested PCR methods were used in order to determine the poitivity of G. intestinalis in stool samples. The positivity of G. intestinalis using native-Lugol method was 10.3%, 9.5%, and 10% in female, male, and all the patients, respectively; using Nested PCR method it was detected in 12.1% of female, 14.3% of male, and 13% of all the patients. In our study, 10 samples found positive in native examination were also found positive by Nested PCR. Considering Nested PCR as the“gold standard”method, the sensitivity and specificity of native-Lugol method, used as a comparison method, were 76.9% and 100%. In terms of the positivity of the parasite, there was no statistical difference between the Nested PCR and native-Lugol methods. In the order of frequency, the patients also had complaints of weakness, weight loss, nausea, and abdominal pain in addition to diarrhea. Varying levels of significant differences were noted between G. intestinalis positivity and all complaints in the statistical evaluation. In conclusion, it may be appropriate to consider G. intestinalis as the cause of diarrhea in patients applying to the hospital, and the conclusion to confirm the diagnosis with a second method having high reliability, low cost, and giving results in short time, by not limiting to native-Lugol method in routine diagnosis, has been reached.