Sosyal fabrikanın çalışanları üzerindeki etkisi: Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası
The impact of the social factory on workers: Nazilli Sümerbank Basma Factory
- Tez No: 691033
- Danışmanlar: PROF. DR. H. HALE BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle Türkiye'de sosyal fabrika kurma çalışmaları başlamıştır. Nazilli'de de bu fabrikalardan biri olan basma fabrikası kurulmuştur. Nazilli Basma Fabrikası çalıştığı süre boyunca çalışanlarına iş alanı dışında farklı faaliyetler yapmalarını sağlayacak bir ortam oluşturmuştur. Bu faaliyetler; sinema, balo, çay bahçesi, kreş vb. sıralanmaktadır. Türkiye'deki ilk sosyal fabrika olan Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası'nda çalışan kişilerin aileleri ve kendi üzerinde fabrikanın etkisi yapmış olduğumuz nitel çalışma sonucunda belirlenerek elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Çalışmada, sosyal fabrikanın sosyo kültürel etkilerinden yola çıkılarak fabrikanın işçilerin eğitim anlayışını etkileyip etkilemediği sorusuna araştırmada yanıt aranmıştır.
Özet (Çeviri)
With the proclamation of the Republic, efforts to establish a social factory began in Turkey. One of these factories, the basma factory, was established in Nazilli. Nazilli Basma Factory has created an environment that will allow its employees to perform different activities outside the business area during their working time. These activities; cinema, prom, tea garden, nursery etc. sorted. The first social factory in Turkey, Nazilli Sümerbank Basma factory, was determined as a result of the qualitative study that we have made on the families of the people working in the factory and on themselves and the results obtained have been interpreted. Based on the socio-cultural effects of the social factory, the study sought an answer to the question of whether the factory affects the educational understanding of workers.