Çalışma saatleri ve çeşitli sosyal faktörler arasındaki ilişkinin genelleştirilmiş tahmin denklemleri yöntemi ile incelenmesi
The examination of the relationship between work hours and various social factors with the method of generalized estimating equations
- Tez No: 691032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA BAĞDATLI KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışma aktivitesinin tarihi, insanlık tarihi kadar eskidir. Ancak günümüzde bu aktivitenin niteliği ilk halinden oldukça farklıdır. Özellikle Orta Çağ'da ortaya çıkan çalışma ahlakı yaklaşımı ve 18. Yüzyılda meydana gelen Sanayi Devrimi gibi gelişmeler bu farklılaşmayı meydana getiren en önemli kırılımlardır. Tarihsel gelişimi ile ücretli çalışma, günümüzde 3.3 milyon kişinin doğrudan konu olduğu bir olgudur. Bu yönüyle çalışma aktivitesinin toplumsal etkilerini anlamak meydana getirdiği sorunların önüne geçebilmek adına büyük öneme sahiptir. Bu önemi temelinde çalışma kapsamında çalışma saatlerinin çeşitli sosyal faktörler ile ilişkisi incelenmiştir. Bu inceleme Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütüne üye 35 ülkenin 2010-2017 yılları arasındaki boylamsal verileri kullanılarak Genelleştirilmiş Tahmin Denklemleri yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen analizler, çalışma saatleri ile; kişi başına milli gelir, ortalama eğitim yılı, ortalama yaşam süresi, kamu sosyal harcamaları ve yaşam doyumu arasında negatif, Toplumsal Cinsiyet Eşitsizlik Endeks değeri ve İnsani Eşitsizlik Katsayı değeri arasında pozitif yönlü ilişki olduğunu göstermektedir. Bu bulgular günümüzde çeşitli Avrupa ülkelerinde sürdürülen çalışma saatlerinin düşürülmesine yönelik tartışmalara anlam katmaktadır Ancak çalışma kapsamında çalışma saatlerinin düşürülmesine yönelik tartışmaların boş zamanın niteliği bağlamında değerlendirilmesi gerekliliğine dikkat çekilmiş, bu hususta 'birim zamanda verimlilik' temelinde yeni bir paradigmaya duyulan ihtiyaç ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The history of work activity is as old as human history. However, today the nature of this activity is quite different from its original form. Developments such as the work ethic approach that emerged in the Middle Ages and the Industrial Revolution in the 18th century are the most important breakthroughs that bring about this differentiation. With its historical development, paid work is a phenomenon that 3.3 million people are directly subject to today. In this respect, understanding the social effects of working activity is of great importance in order to avoid the problems it causes. On the basis of this importance, the relationship between working hours and various social factors was examined within the scope of this study. This analysis was carried out using the Generalized Estimation Equations method by using the longitudinal data of 35 countries that are members of the Organization for Economic Co-operation and Development between the year of 2010-2017. Analyzes performed within the scope of this study, with working hours; It shows that there is a negative relationship between per capita income, average years of education, average life expectancy, public social spending and life satisfaction, and a positive relationship between the Gender Inequality Index value and the Human Inequality Coefficient value. These findings add meaning to the discussions on reducing working hours in various European countries today. However, the necessity of evaluating the discussions on reducing working hours within the scope of the study in the context of the nature of free time was pointed out. In this regard, the need for a new paradigm on the basis of“productivity per unit time”has been put forward.