Modifiye çatıya göre regle yüzeylerin karakterizasyonları
The characterizations of ruled surfaces due to modified frame
- Tez No: 691034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KUŞAK SAMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde regle yüzeylerin tarihsel gelişimi hakkında bilgiler verildi. Materyal ve yöntem bölümünde regle yüzeyler, Serret-Frenet çatısı, N,C,W çatısı, N-Bishop çatısı ve modifiye çatı ile ilgili temel tanım ve teoremler verilip, bu çatıların ve regle yüzeylerin genel özellikleri verildi. Bulgular bölümünde ilk olarak regle yüzeyler N-Bishop çatısına göre oluşturuldu ve karakterizasyonları hesaplandı. Modifiye çatıya göre regle yüzeyler oluşturulup karakterizayonları hesaplandı. Daha sonra dayanak eğrisi özel eğrilerden seçilen regle yüzeyler incelendi. Dördüncü bölümde ise bu oluşturulan yüzeyler ile ilgili örneklendirmeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the introduction section, information about the historical development of ruled surfaces was given. In the material and method section, basic definitions and theorems about ruled surfaces, Serret-frenet frame, N, C, W frame, N-Bishop frame and modified frame are given, and general properties of these roofs and ruled surfaces are given. In the findings section, firstly the ruled surfaces were created according to the N-Bishop frame and their characterizations were calculated. The ruled surfaces were created according to the modified frame and their characterizations were calculated. Then the ruled surfaces which based curves were selected from the special curves were examined. In the fourth chapter, examples related to these created surfaces were made.