Biyokömür uygulamalarının Karadeniz Bölgesi toprağının pH'sına ve bazı biyolojik aktivite parametrelerine etkileri
The effects of biochar applications on the pH of the Black Sea region soil and some biological activity parameters
- Tez No: 691038
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ COŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Türkiye'de çay yetiştiriciliği sadece mikroklima özelliklere sahip Fatsa ilçesi ile Gürcistan sınırı arasında bulunan sahil şeridinde yapılmaktadır. İklim ve insan faktörleriyle birlikte uzun yıllar monokültür bir şekilde yetiştiricilik yapılması toprakların verimliliğinin azalmasına ve pH'nın düşmesine neden olmuştur. Bu çalışmada, çay budama artıklarının biyokömür olarak değerlendirilmesi ve biyokömür uygulamalarının Karadeniz bölgesi topraklarının pH'larına ve biyolojik aktivitelerine etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Rize ili Merkez ilçe Yeni Kale köyünde bulunan çay bahçelerinden toprak ile çay budama artıkları temin edilmiş ve laboratuvar ortamında 4 aylık inkübasyon denemesi kurulmuştur. Budama artıklarının 300oC, 400oC ve 500oC oksijensiz ortamda prolizi gerçekleştirilmiş ve %0, %0.5 ve %0.1 dozlarında deneme topraklarına uygulanmışlardır. Deneme topraklarında 30 günde bir olmak üzere analizler yapılarak toprak solunumları (CO2 üretimi), üreaz, proteaz, amilaz, beta glukozidaz enzim aktiviteleri, mineral azot (NH4+, NO2- ve NO3-) konsantrasyonları ve toprak pH değerleri tespit edilmiştir. Çalışma sonuçları, çay budama artıklarından elde edilen biyokömür uygulamalarının ortalama değerler itibariyle toprak pH'sını proteaz ve beta glukozidaz enzim aktivitelerini ve mineral azot formlarından NH4+, ve NO3- konsantrasyonlarını arttırabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Tea plant cultivation in Turkey is carried out only on the coastline located between the town of Fatsa and the Georgian border which has microclimatic features. For many years, monoculture cultivation, together with climate and human factors, soil fertility has been threatened and caused a decrease in soil pH. In this study, it was aimed to evaluate the effects of biochar that obtained from tea pruning residues on soil pH and biological activities of the soils of the Black Sea region. Experimental soil and tea pruning residues were obtained from the tea gardens in the central district of Rize, Yeni Kale village, and a 4-month incubation experiment was established as the laboratory experiment. The pruning residues were subject to pyrolysis at 300 °C, 400 °C, and 500 °C in an oxygen-free environment and incorporated into the soil at 0, 0.5% and 0.1% rates. Every 30 days, soil samples were taken and soil respiration rate (CO2 formation), urease, protease, amylase, beta glucosidase enzyme activities, mineral nitrogen (NH4+, NO2- and NO3-) concentrations and soil pH were determined. The results of the study revealed that biochar applications obtained from tea pruning residues may increase soil pH, protease and beta glucosidase enzyme activities, and mineral nitrogen forms as NH4+, and NO3- concentrations, in terms of average values.