Yenilenebilir enerjinin fosil yakıt tüketimi açısından çevresel etkileri
Environmental impacts of renewable energy in terms of fossil fuel consumption
  1. Tez No: 691040
  2. Yazar: BÜŞRA YAKŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN KARATAY GÖGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yenilenebilir enerji teknolojileri temiz kaynak olarak kabul edilir ve bu kaynakların optimal kullanımı çevresel tahribat etkilerini minimuma indirir. Bugün karşı karşıya olduğumuz çevre sorunlarına çözüm bulmak, sürdürülebilir kalkınma için uzun vadeli potansiyel eylemler gerektirmektedir. Bu bağlamda yenilenebilir enerji kaynakları en verimli ve etkili çözümlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Avrupa Birliği 1990 yılına kıyasla sera gazı emisyonlarını 2050 yılına kadar %80-95 oranında azaltma hedefi belirlemiştir. Bu yol haritasını uygulamak için dünyamızın kaynak kullanma kapasitesini yenilenebilir enerji ile geliştirmesi gerekmektedir. Yenilenebilir enerji ile ilgili beklenen senaryolar bu çalışmada kapsamlı bir biçimde tartışılmıştır. Bu çalışmanın amacı enerji konusuna genel perspektiften bir bakış sunmanın ardından yenilenebilir enerji tüketimi ve fosil yakıt tüketiminin çevre üzerindeki etkilerini tartışıp, bulgulara paralel yönde yeni bir bakış açısı sunabilmektir. Bu çalışma yürütülürken yenilenebilir enerjinin yanı sıra; enerji tedarik sorununa, arz ve talep yönetimine, enerji güvenliği, verimlilik çalışmaları gibi enerji tabanlı diğer konulara da yer verilmiştir. Ayrıca yenilenebilir enerji teknolojileri ile birlikte mevcut çevre sorunlarına ve bu sorunların olası çözümlerine de yer verilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında ise 1992-2014 yılları için 23 Avrupa Birliği Ülkesi ve Türkiye'deki toplam fosil yakıt tüketimi, yenilenebilir enerji tüketimi, CO2 emisyonu ve GDP verileri Stata 14.2 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sabit etkiler modeli ile elde edilen bulgular sonucunda yenilenebilir enerji ile fosil yakıt tüketimi arasında negatif bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur. Bu negatif ilişki bize yenilenebilir enerjinin artmasıyla fosil yakıt tüketiminin düşebileceğini göstermektedir. Çalışmada bu ilişiğin katsayıları şu şekilde ifade edilmiştir; yenilenebilir enerjide meydana gelen %1'lik bir artış fosil yakıt tüketimini %0.05 azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy technologies are considered as clean resources and the optimal use of these resources minimizes the effects of environmental destruction. Finding solutions to the environmental problems we face today requires potential long-term actions for sustainable development. In this context, renewable energy sources emerge as one of the most efficient and effective solutions. The European Union has set a target of reducing greenhouse gas emissions by 80-95% by 2050 compared to 1990. To implement this roadmap, our world needs to develop its resource utilization capacity with renewable energy. The expected scenarios related to renewable energy are discussed extensively in this study. The aim of this study is to present a new perspective in parallel with the findings by discussing the effects of renewable energy consumption and fossil fuel consumption on the environment, after presenting a general perspective on energy. While carrying out this study, besides renewable energy; The problem of energy supply, supply and demand management, energy security and other energy-based issues such as efficiency studies are also included. In addition, current environmental problems and possible solutions to these problems are also included with renewable energy technologies. In the application part of the study, the total fossil fuel consumption, renewable energy consumption, CO2 emissions and GDP data in 23 European Union Countries and Turkey for the years 1992-2014 were analyzed using the Stata 14.2 package program. As a result of the findings obtained with the fixed effects model, it was revealed that there is a negative relationship between renewable energy and fossil fuel consumption. This negative relationship shows us that fossil fuel consumption may decrease with the increase of renewable energy. In the study, the coefficients of this relation are expressed as follows; A 1% increase in renewable energy reduces fossil fuel consumption by 0.05%.