Alternatif enerjiler üzerine bir araştırma
Research on alternative energy
  1. Tez No: 171151
  2. Yazar: MERYEM TUBA PUSAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KARPUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Sanayi devrimi ile endüstrileşme sürecine giren toplumlar için enerji vazgeçilmez güç olmuştur. Son yüzyıl içinde yapılan savaşların ana nedeni enerji kaynakları ve enerji yollarını ele geçirmek ya da bunlar üzerinde söz sahibi olabilme isteği olmuştur. Enerji ekonomik ve sosyal kalkınmanın temel taşlarından biridir. Gelişen teknoloji, artan nüfus, sanayileşme ve refah artışı ile bağlantılı olarak enerji gereksinimi de artış göstermektedir. Gelişmiş ülkelerdeki, dünya nüfusunun yaklaşık %20'si, 1 milyarı aşkın insan enerji arzının %60'ını, gelişmekte olan ülkelerde yaklaşık 5 milyarlık nüfus ise kalan %40'ını tüketmektedir. Enerji tüketim miktarları ülkelerin gelişmişlik seviyelerini gösteren bir parametredir. Kırsal bölgelerde veya gecekondu bölgelerinde yaşayan gruplarda kişi başına yıllık enerji tüketimi 0,2 Mtep iken, yıllık geliri 22 bin dolar ve üstü olanlar için bu değer 25 katına (5 Mtep) çıkmaktadır. 2002 istatistiklerine göre birincil enerji tüketiminin ülkeler bazında oranlan incelendiğinde, toplam enerjinin %57,8'ini OECD ülkeleri, %16,2'sini AB ülkeleri ve %31,8'ini ise bunların dışındaki ülkeler tüketmektedir. Dünyada 1,6 milyar insanın ticari enerji erişim olanağı bulunmadığı tahmin edilmektedir. Günümüzde kullanılan enerjinin %80'i fosil yakıt kaynaklarından elde edilmektedir. Fosil yakıt kaynakları tükenebilir enerji kaynaklarıdır ve kaynakların rezervleri her geçen gün azalmaktadır. 2002 yılı verilerine göre bunların kullanılabilme süreleri, petrol 40, doğal gaz 62 ve kömür 216 yıl olarak tespit edilmiştir. Kömür yatakları yeryüzünde homojene yakın yayılım gösterirken petrol ve doğal gaz bölgesel yoğunlaşmalar göstermektedir. Dünyada birincil enerji tüketiminde kaynak dağılımı; petrol %38, kömür %27, doğal gaz %7, hidrolik % 3 ve yenilenebilir enerji %2 olarak belirlenmiştir. Türkiye için bu oranlar, petrol %39,4, kömür %27, doğal gaz %20,6, hidrolik % 3.7 ve yenilenebilir enerji-güneş, jeotermal, biomas - %9,2'dir. Yenilenebilir enerji kaynaklan arzının %7,8'ini biomas (hayvan, bitli atıkları ve odun) oluşturmaktadır. Hidrolik enerji %3,7'lik payla ikinci sırada yer almaktadır. 2002 yılında toplam f, v üretilen elektrik enerjisinin %26'sı hidrolik enerjiden sağlanmıştır Dünyada ve Türkiye'de güneş ve rüzgar enerjisi, jeotermal enerji ise kullanımı henüz yaygın olmamakla birlikte geleceğin enerji kaynaklarının başında gelmektedir. Fosil kaynakların yaygın kullanımları sonucu ekolojik denge bozulmuştur. Atmosfere verilen emisyonlar sera etkisi ve asit yağmurları gibi global çevresel sorunlara neden olmaktadır. 2000 yılı dünya ve OECD ülkeleri CO2 emisyonları, dünya genelinde 23444 Mton, OECD ülkeleri için 12449 Mton; kişi başına CO2 emisyonu, dünyada 11,9 ton, OECD ülkelerinde 3,89 ton olmuştur. OECD ülkeleri arasında Türkiye 204 Mton CO2 emisyonları ile 13., kişi başına 3,05 ton CO2 emisyonları ile de 30. sırada yer almıştır. Hem bu kaynakların sınırlı olması hem de çevresel etkileri sebebiyle alternatif enerji kaynakları ve teknolojileri önem kazanmaktadır. Ancak ihtiyaç duyulan enerjinin kesintisiz, kaliteli, güvenilir ve ekonomik koşullarda, çevresel etkileri dikkate alınarak sağlanması gerekmektedir. Bu çalışmada, muhtemel enerji rezervleri, kullanılan enerjilerin tercih nedenleri, ihtiyaç duyulan enerjinin karşılanması için alternatif enerji kaynaklan belirlenmiştir. Bu alternatif enerji kaynaklarının potansiyelleri, kullanılabilirliği, güvenilirliği incelenmiş ve çevresel etkileri açısından mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Energy has been an indispensable source of strength for the societies that have lived the process of industrialization after the Industrial Revolution. The main reason for the wars fought in the last three hundred years has been the lust for seizing the energy resources and the energy gateways or the lust for ruling these resources. Energy is one of the corner stones of economic and social development. The need for energy has increased with the developing technology, increasing population, industrialization and wealth increase. In the developed countries, which have 20 % of the world's population, over 1 billion people consume 60 % of the world's energy supply, whereas the 5 billion people living in the developing countries consume the rest 40 % of it. The magnitude of energy consumption is an indication showing how developed the countries are. In the rural areas or in the suburbs annual energy consumption per capita is 0.2 Mtep, whereas in the areas where the residents have an annual income above 22 thousand dollars, this number becomes 25 times bigger (5 Mtep). When the primary energy consumption of countries according to the statistics of 2002 is analyzed, it is seen that the OECD countries consume 57.8 %, EU countries 16,2 % and the rest of the world 31.8 % of the total energy supply. It is estimated that 1,6 billion people in the world have no access to commercial energy. 80 % of the energy used at our times is obtained from the fosil fuel resources. Fosil fuel resources are exhaustible resources and the reserves of these resources are getting less every day. According to 2002 figures, the years left to use these are 40 for oil, 62 for natural gas and 216 for the coal. Coal mines have almost an even distribuion around the globe whereas the oil and natural gas resouces are concentrated in some regions of the world. The distribution of the resources in the primary energy consumption has been determined to be; 38 % oil, 27% çoal, 7% natural gas, 3% hydraulic and 2% renewable energy. For Turkey these percentages are; 39.4 % oil, 20.6% natural gas, 3.7% hydraulic and 9.2% renewable energy - solar, geothermal, biomas (animal and plant waste and wood). Hydraulic energy has the second place with 3.7% share.At 2002, 26% of the total electrical energy produced in Turkey has been obtained from hydraulic energy. In the world and in Turkey, solar, wind and geothermal energy will be the leading sources of energy in the future, although they are not widely used yet. The ecological balance has been disturbed as a result of the excessive use of fosil resources. Emissions given out to the atmosphere cause global environmental problems such as green house effect and acid rains. At 2000 the CO2 emission of the world in the general has been 23444 Mton and 12449 Mton for the OECD countries, CO2 emission per capita has been 1 1.9 tons in the world and 3.89 tons in the OECD countries. Among the OECD countries, Turkey has the 13th place with 204 Mton CO2 emission, and the 30th place with 3.05 tons of CO2 emission per capita. The importance of alternative energy resources and technologies increases because these resources are limited and have environmental impacts. However, it is necessary to produce the energy in continious, qualified, reliable and economic conditions, taking into account its environmental impacts. In this study, the possible energy reserves, the reasons for chosing the energy that is in use and the alternative energy resources to meet the need for energy are determined. The potentials, practicality and reliability of these alternative energy resources have been analyzed and compared according to their evironmental impact. I