Neoklasik realizm ve neo-revizyonist dış politika: Rusya'nın Gürcistan ve Ukrayna müdahaleleri
Neoclassical realism and neo-revisionist foreign policy: Russian interventions in Georgia and Ukraine
  1. Tez No: 691090
  2. Yazar: TAHA KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Rusya Federasyonu'nun 2000'li yılların sonlarından itibaren izlemeye başladığı aktif dış politika gözlerin tekrar Moskova'ya çevrilmesine yol açmıştır. Gorbaçov ve Yeltsin döneminde takip edilen statükocu dış politika Putin döneminin ilk yıllarında devam etse de dönüşüme uğrayarak neo-revizyonist bir hal almıştır. Çalışma, Rusya'nın izlediği dış politikayı revizyonizm ve reformizmden ayrı tutarak bunun nedenlerini açıklamaktadır. Rusya'nın neo-revizyonist dış politikası neoklasik realizm üzerinden incelenmektedir. Neo-revizyonizmin yükselmesiyle gerçekleşen dış politika dönüşümü iki hipotez ile açıklanmıştır. Çalışmanın hipotezleri devletlerin dış politika davranışlarını uluslararası sistemdeki konumlarına göre belirlediklerini savunurken uluslararası stratejik ortamın belirsiz doğasının dış politika yapım sürecinde stratejik kültür ve tehdit algısı gibi ara faktörlerin rol oynamasını daha muhtemel bir hale getireceğini savunmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden vaka analizi yöntemini kullanan çalışma hipotezlerini 2008 yılındaki Rusya-Gürcistan Savaşı, 2014 yılında Ukrayna toprağı Kırım'a yapılan askeri müdahale ve Donbas bölgesine yapılan sınırlı müdahale ile test etmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the Russian Federation began to pursue an active foreign policy in the late 2000s, Moscow has been once again the focus of international politics. Even though Vladimir Putin followed Gorbachev and Yeltsin's status quo policy in his early years, Russian foreign policy has transformed into neo-revisionism. The study distinguishes Russian neo-revisionism from revisionism and reformism by explaining the causes. Russian neo-revisionism is analyzed in the framework of neoclassical realism. The hypotheses of the study argue that states shape their foreign policy behaviors according to their positions in the international system, while also claiming that the uncertain nature of the international strategic environment will make it more likely that intermediate factors such as strategic culture and threat perception will play a role in the foreign policy making process. The study, which uses the case study method, one of the qualitative research methods, tested its hypotheses with the Russia-Georgia War in 2008, the military intervention in the Ukrainian territory of Crimea and the limited intervention in the Donbas region in 2014.