Dynamics of Oman's foreign policy under Sultan Qaboos's reign through the lenses of neo-classical realism
Neoklasik realizm merceğinden Sultan Qaboos dönemi Umman dış politikasının dinamikleri
  1. Tez No: 708843
  2. Yazar: MÜGE DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA GÖÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
21. yüzyılın ilk yirmi yılında, Körfez alt bölgesinin de dahil olduğu Orta Doğu, bölge devletlerinin dış politika yönelimlerinde büyük değişikliklere neden olan yıkıcı krizlere ve sınamalara tanık olmuştur. Bölgedeki bu değişikliklerin ve zorlukların ortasında olmasına rağmen Umman, yeni bin yılın ilk yıllarında Sultan Qaboos bin Said yönetimindeki bağımsız dış politika yöneliminde yüksek düzeyde bir süreklilik sağlamıştır. Bu tez, kapsamlı uluslararası ve bölgesel değişimlere ve sınamalara rağmen Umman dış politikasındaki bu üst düzey sürekliliği Umman dış politikasının dinamiklerini ortaya koyarak açıklamayı amaçlamaktadır. Bunu yaparken, dış politikada sistemik, yapısal ve içsel değişkenlerin kapsamlı bir analizini sunan Neo- klasik Realizm, bu araştırmanın teorik çerçevesi olarak kullanılmıştır. Qaboos'un tek ve üst düzey karar verici olduğunu ve Umman siyasi sisteminin merkezinde olduğunu kabul eden bu tez, bazı iç ve yapısal değişkenlerin Qaboos döneminde Umman'ın dış politika kararlarını etkilediğini iddia etmektedir. Bu çerçevede, değişkenler temel ve tamamlayıcı olarak sınıflandırılmıştır. Umman'ın dış politika karar vericileri, Sultan Qaboos, Dışişlerinden Sorumlu Bakan ve Dışişleri Bakanlığı ile İbadî öğretileri, Umman Milliyetçiliği ve 1970 yılından bu yana diplomatik tarihinin mirasından oluşan stratejik kültürü temel dinamikler olarak sınıflandırılmıştır. Öte yandan, devlet- toplum ilişkileri, jeopolitik ve hidrokarbona dayalı ekonomi, Umman'da dış politika kararlarını etkileyen tamamlayıcı dinamikler olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
For the first two decades of the 21st century, the Middle East region comprising the Gulf sub-region has witnessed crises and challenges that have induced dramatic changes in the regional states' foreign policy orientations. Despite standing in the middle of these changes and challenges of the region, Oman has maintained a high level of continuity in its independent foreign policy orientation under Sultan Qaboos bin Said in the new millennium's first decades. This research aims at explaining this high-level continuity in Omani foreign policy in the 21st century despite the sweeping international and regional changes and challenges by revealing the dynamics behind the Omani foreign policy. While doing this, Neo-Classical Realism that offers a comprehensive analysis of systemic, structural, and internal variables in the foreign policy analysis has been used as the theoretical framework. Acknowledging Qaboos was the sole and the top decision-maker, and at the core of the Omani political system, this thesis claims that some internal and structural variables impacted Oman's foreign policy decisions during Qaboos's era. In this framework, the variables were classified as core and complementary. Oman's foreign policy decision-makers, Sultan Qaboos, Minister Responsible for Foreign Affairs and the Ministry, and strategic culture of Oman consisting of Ibadi teachings, Omani Nationalism, and the legacy of its diplomatic history since 1970 were classified as core dynamics. On the other hand, state-society relations, geopolitics, and the hydrocarbon-based economy of Oman were addressed as complementary dynamics that also impact foreign policy of Oman.