Montessori eğitimine devam eden 60-72 aylık çocuklar için geliştirilmiş m-stem programının çocukların bilimsel süreç becerilerine etkisinin incelenmesi
The effects of m-stem program on the scientific process skills of children attending montessori preschool
  1. Tez No: 691093
  2. Yazar: ZEHRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NUR TUĞLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
STEM, içinde yaşadığımız teknoloji çağının beraberinde getirdiği beklentileri karşılayabilmek için her bireyin sahip olması gereken 21. Yüzyıl becerilerinin gelişmesini sağlayan bir eğitim reformudur (Bybee, The Case for STEM Education: Challenges and Opportunities, 2013). STEM eğitiminin çeşitli hedeflere sahip olması ve entegrasyonun doğası ve kapsamı gereği her ortama aynı derecede uyum sağlamaması, çeşitli ortamlarda STEM entegrasyonunun nasıl göründüğüne dair daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir (Honey, Pearson, & Schweingruber, 2014). Montessori okulları, geleneksel olmayan öğrenme ortamları nedeniyle STEM entegrasyonunu incelemek için alternatif bir araştırma alanı sağlamaktadır ve konuya yeni bakış açıları getirebilmek adına bu alanda yapılacak araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı Montessori anaokuluna devam eden 60-72 aylık çocuklar için geliştirilen M-STEM programının çocukların bilimsel süreç becerilerine etkisini incelemek olarak belirlenmiştir. Araştırma, İstanbul'da AMS (American Montessori Society) akreditasyonuna sahip, özel bir Montessori Anaokulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 11 erkek 13 kız olmak üzere yaşları 60 ay üzeri olan 24 çocuk katılmıştır. Araştırmada ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Aynı zamanda çalışmanın kalıcılığını ölçmek için son-test uygulamasından 2 hafta sonra kalıcılık testi yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Genel Bilgi Formu”ve Özkan (2015) tarafından geliştirilen“60-72 Aylık Çocuklar İçin Okul Öncesi Bilimsel Süreç Becerileri”ölçeği kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen M-STEM programı çocuklara 10 hafta boyunca haftanın 5 günü, günde 2 yada 3 saat sürecek şekilde uygulanmıştır. Verilerin analizi konusunda; deney ve kontrol grubunda ölçümlerin kendi arasındaki değerlendirmelerde Mann Whitney U testi ve grup içi incelemeler için Friedman analizi uygulanmıştır. Farklı olan grupların tespit edilmesinde All-pairwise yöntemi kullanılmıştır. Ölçek puanlarının çocukların yaş ve montesori eğitim yıllarına göre ilişkilerinin incelenmesi amacı ile Spearman korelasyon analizi yapılmıştır. Analizler SPSS 25.0 paket programı ile yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, M-STEM programı 60- 72 aylık Montessori okul öncesi programına devam eden öğrencilerin bilimsel süreç becerilerini olumlu yönde geliştirmede etkilidir. Aynı zamanda M-STEM programının Montessori anaokuluna yeni başlayan öğrenciler için daha etkili olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar kapsamında, çocukların bilimsel süreç becerilerinin geliştirilmesinde STEM aktivitelerinin Montessori eğitim programı ile entegre edilerek kullanılmasının, özellikle Montessori programına yeni başlayan çocuklar için, faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
STEM is a reform of education that enables children to develop the 21st century skills, required to meet the expectations of the new era (Bybee, The Case for STEM Education: Challenges and Opportunities, 2013). The various objectives of STEM education and the lack of cohesiveness in the nature and scope of integration (Bybee, The Case for STEM Education: Challenges and Opportunities, 2013), suggest further documentation on what integration looks like within a range of settings is necessary (Honey, Pearson, & Schweingruber, 2014). As non-traditional learning environments, Montessori schools are an alternative research area for examining STEM integration, and research in this field is required to bring new perspectives to the topic. The aim of this study analyzing the effect of the M-STEM program developed for 60-72 months old children attending Montessori preschool on the scientific process skills of children. This research was conducted at a private Montessori preschool in İstanbul that has AMS (American Montessori Society) Accreditation. 24 children over 60 months participated the study. In this study, quasi-experimental design was used which has pretest, posttest and follow-up test. The data gathered with Özkan (2015),“Scientific Process Skills Scale for 60-72 months old children”. The dependent variable is the scientific process skills of 60-72 months old children attending Montessori preschool education, while the independent variable is the M-STEM program developed by the researcher. For the control group M-STEM program implemented for 10 weeks, 5 days per week and 2 to 3 hours per day. In the data analysis of the research, quantitative data obtained from the Scientific Process Skills Scale was analyzed by using SPSS 25.0 package program. Mann Whitney U test was used for intergroup comparisons and Friedman Test was used for intra-group comparisons. Spearman correlation test used for analyzing the relationships of experimental and control group's Scientific Process Skills Pre-Post and Follow-up Tests with Age and Montessori Schooling Year. Regarding test results, it is safe to say that M-STEM program was effective and permanent for the scientific process skills of children above 60 months old attending Montessori preschool. And the M-STEM program was most effective for children with the first year of schooling in Montessori. In the light of these findings, it is suggested that the integration of STEM activities with Montessori program in the early childhood is found to be helpful regarding children's Scientific Process Skills, especially for those of the first year of Montessori schooling.