Assessment of logistics service quality: Perspective of logistics service providers
Lojistik hizmet kalitesinin değerlendirilmesi: Lojistik hizmet sağlayıcıları açısından yaklaşım
- Tez No: 691094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ARABELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Küreselleşme ve tedarik zinciri ağlarının hızlı gelişmesi sonucunda, lojistik hizmetlerin önemi evrensel olarak artmıştır. Aynı zamanda, lojistik hizmet sağlayıcılarının sunduğu hizmet türleri çeşitlenmiş ve küresel hizmet sağlayıcılar arasındaki rekabet yükselmiştir. Bu rekabet, lojistik hizmet sağlayıcılarını işletmeler arası pazarlama yaklaşımlarında stratejik kararlar almaya yöneltmiştir ve böylece hizmetlerin kalitesi önemli bir konuma yükselmiştir. Uluslararası tedarik zinciri ağlarında lojistik hizmetler çok karmaşık olarak kurulabilmekte ve kalite beklentisi farklı olabilmektedir. Bu nedenle, literatürde üzerinde anlaşılmış, sağlam yapıda bir lojistik hizmet kalitesi ölçüm modeli bulunmamaktadır. Çalışmanın temel amacı, lojistik hizmet sağlayıcılarının bakış açısıyla lojistik hizmet kalitesi boyutlarını keşfetmek ve lojistik hizmet kalitesi için bir ölçüm modeli önermektir. Çalışmanın amacına ulaşmak için sistematik literatür taraması ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Daha sonra anket geliştirilmiş ve Alman lojistik hizmet sağlayıcıları üzerinde uygulanmıştır. Sonuçlar üzerinde yapısal eşitlik modeli oluşturulmuş ve kalite boyutları doğrulayıcı faktör analizi ile incelenmiştir. Sonuç olarak, lojistik hizmet kalitesinin ölçülmesi için doğrulanmış ve güvenilir beş lojistik boyutu ve on altı lojistik faktörü keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of rapid globalization of industries and advanced supply chain networks, importance of logistics services has increased universally. Concurrently, service types offered by logistics service providers have quickly increased hence, the competition among global service providers have soared. This has pulled logistics service providers to be strategic in their business-to-business marketing approaches; thus, quality of delivered services has become important. In international supply chain networks logistics services can be very complex and quality expectations from services can be different. Therefore, in literature there is no single agreed sturdy logistics service quality measurement model. The main goal of this research to explore logistics service quality dimensions on logistics service providers and propose a measurement model for logistics service quality. To achieve the research goal systematic literature and semi structured interviews executed. Afterwards, questionnaire developed and applied on German logistics service providers. On results, structural equation model composed, and quality dimensions analyzed with confirmatory factor analysis. Consequently, validated, and reliable five logistics dimensions and sixteen logistics factors were explored for measuring logistics service quality.