Uluslararası öğrencilerin algılanan esenlik düzeyleri, karşılaştıkları güçlükler ve eğitim gereksinimleri
Perceived well-being levels of international students, the challenges they face and the educational needs
- Tez No: 691095
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERMİN KARABACAK, DOÇ. DR. ŞENOL SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırmada, uluslararası öğrencilerin algılanan esenlik düzeyleri, karşılaştıkları güçlükler ve eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın, nicel boyutundaki örneklemi Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde aktif olarak eğitim gören 181 uluslararası lisans öğrencisi; nitel boyutunda ise 20 uluslararası lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Sıralı açıklayıcı karma yöntem tasarımının kullanıldığı bu araştırmada, nicel veriler Adams, Bezner ve Steinhardt (1997) tarafından geliştirilen ve Karagözoğlu (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan 'Algılanan Esenlik Ölçeği' ile Karabacak (2019) tarafından geliştirilen 'Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Uluslararası Lisans Öğrencilerinin Eğitim Gereksinimleri Envanteri' aracılığı ile toplanmıştır. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen nicel veriler, IBM 24 SPSS programı ile nitel veriler ise içerik analizi ve betimsel analiz teknikleri ile çözümlenmiştir. Verilerin analizi sonucunda, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi uluslararası lisans öğrencilerin algılanan esenliklerinin yüksek olduğu bulunmuştur. Uluslararası öğrencilerin yaşam sorunları, eğitimsel sorunlar, öğrenci hizmet sorunları, sosyo-kültürel sorunlar, psikolojik sorunlar, akademik sorunlar yaşadıkları ve bu konularda desteklenmeleri için eğitimsel gereksinimleri bulunduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara dayanarak Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi uluslararası lisans öğrencilerin akademik sorunlarının üstesinden gelebilmeleri ve eğitimsel gereksinimlerinin karşılanabilmesi için Akademik Destek Merkezinin kurulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine perceived well-being levels, the challenges they face, and the educational needs of international undergraduate students of Recep Tayyip Erdogan University. The quantitative sample was 181 international undergraduate students actively studying at Recep Tayyip Erdogan University; in the qualitative dimension, the study group was 20 international undergraduate students. This study was conducted in sequential explanatory mixed method. The quantitative data were collected through the 'Perceived Well-being Scale' developed by Adams, Bezner and Steinhardt (1997), and adapted into Turkish by Karagözoğlu (2012), and the ''Educational Requirements Inventory of Recep Tayyip Erdogan University International Undergraduate Students' developed by Karabacak (2019). Qualitative data were collected by using semi-structured interview forms. The quantitative data were analyzed by using IBM 24 SPSS program and qualitative data were analyzed through content analysis and descriptive analysis technique. As a result, it was concluded that the perceived well-being of international undergraduate students was high. International students have life problems, educational problems, student service problems, socio-cultural problems, psychological problems, academic problems and have educational needs to be supported in these issues. Based on the findings, a proposal was made to establish an Academic Support Center to overcome the academic problems of international undergraduate students of Recep Tayyip Erdogan University and meet their educational needs.