Domestic political constraints for the eu's democracy promotion: A comparative analysis of democratic consolidation performances in croatia, Serbia, and Slovenia
AB'nin demokrasi teşviki önündeki iç siyasi kısıtlamalar: Hırvatistan, Sırbistan ve Slovenya'daki demokratik konsolidasyon performanslarının karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 691097
  2. Yazar: MERİÇ ERGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR AYDIN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu karşılaştırmalı çalışma, demokratik konsolidasyon için genelleştirilebilir bir açıklama sunmak için seçilmiş Batı Balkan ülkelerinden demokratikleşme reformları üzerine bir araştırmadır. Yugoslavya'nın dağılması sonrası ortaya çıkan devletler benzer bir geçmişe sahip olmalarına, devlet kurma süreçlerine eş zamanlı olarak başlamalarına ve“demokratikleşmeyi teşvik etme”aracısı olarak AB ile temas halinde olmalarına rağmen demokratik konsolidasyon performansları farklılık göstermektedir. Bazıları -Slovenya ve Hırvatistan- geçişlerinin ilk aşamasında belirli bir demokratik konsolidasyon düzeyine ulaşırken, diğerleri dünya çapındaki demokratik yönetişim endekslerine göre hala kusurlu demokrasilerdir. Bu bağlamda, bu çalışma Batı Balkan ülkelerinde – Hırvatistan, Sırbistan ve Slovenya – farklılık gösteren demokratikleşme süreçlerinin açıklayıcısını bulmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, Tolstrup'un (2013) dış aktörün demokratikleşme etkisini kontrol etme ve kullanmada kapı bekçisi elitlerin rolünün önemini vurgulayan analitik çerçevesini temel alarak, seçilen vakalar arasındaki varyasyonu ve aynı zamanda siyasi elitlerin hangi koşullar altında demokratik reformları benimsediğini belirleyerek açıklamaktadır. Seçilen her vakanın tarihsel demokratikleşme süreçlerindeki kritik dönemeçleri inceleyen bu çalışma, siyasi elitlerin çıkarlarının, Avrupa yanlısı gündemle olan bağlantılarının, siyasi oyun alanının özelliklerinin -güç dağılımı ve kurumsal yapı- iç siyasi bağlamlarda farklılıkları yaratan boyutlar olduğunu öne sürer.
Özet (Çeviri)
This comparative study is an inquiry into democratization reforms from selected Western Balkan countries to offer a generalizable explanation for democratic consolidation. Even though all post-Yugoslav societies have a similar background, have started their state-building processes simultaneously, and have been in contact with the EU as the agent of 'democratization promotion', their democratic consolidation performances vary. While some of them -Slovenia and Croatia- achieved a certain level of democratic consolidation in the early phase of their transition, some others are still defective democracies according to worldwide democratic governance indexes. In this regard, this study aims to find out what explains the varying democratization experience across Western Balkan countries- namely Croatia, Serbia, and Slovenia. Building upon Tolstrup's (2013) analytical framework, which emphasizes the significance of gatekeeper elites' role in controlling and using the external actor's democratization influence, this research explains the variation across the selected cases and also seeks to complement the aforementioned framework as it focuses on how and under what circumstances the political elites embrace democratic reforms. By examining critical junctures in each country's historical democratization processes, the study suggests that the interests of the political elites, their connection to the pro-European agenda, features of the playing field -power distribution and institutional settings- are the dimensions that define the differences in domestic political contexts.