Suriye iç savaşı bağlamında göç olgusu: aile olmak belgeseli 'Zeytin Ağaçlarının Altında' ve 'Şehrin Son Sakinleri' örneği
A case of migration in the context of the Syrian civil war: The example of 'Under the Olive Trees' and 'Last Residents' from the documentary being a family
- Tez No: 691098
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR TAYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Savaş, yüzyıllar boyunca insan topluluklarının güç ve mücadele yarışına girdiği bir alan olmuştur. Suriye iç savaşı kapsamında, güç ilişkileri düşünüldüğünde ise bunun normal bir savaş olmadığı, totaliter rejimlerin halkın üzerinde bir baskı kurduğu gözlemlenmektedir. Orta Doğu ülkelerinde Arap Baharı olarak adlandırılan; halkın baskıcı yönetimlere karşı duruşu, Suriye'deki iç savaşın kıvılcımlanmasında büyük rol oynamıştır. Tarihsel arka planda Suriye'nin jeopolitik konumu onu paylaşılması gereken bir toprak parçası olarak algılanmasına sebebiyet vermiş ve dış ülkelerde savaşa belli sebepler çerçevesinde dâhil olmuştur. Ayrıca Suriye'nin siyasi geçmişi ve birçok dine ev sahipliği yapması da savaşın gelişmesinde ve diğer ülkelerin çıkarları kapsamında savaştan çekilmemesinin nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Suriye iç savaşı kapsamında, mevcut rejime karşı olan halka, saldırılar ve işkenceler yapılmış, sonuç olarak birçok insan hayatını kaybetmiştir. Atılan bir bombadan, cinsel şiddetten, işkenceden, açlıktan, hastalıktan ve sağlıksız yaşam koşullardan hayatını kaybeden insanlar bunlarla mücadele edebilmek adına göç yolunu tercih etmek zorunda kalmışlardır. Göç; savaş coğrafyasında kimi zaman aynı şehirde güvenli bölgelere gitmeyi, kimi zamanda oradan tamamen uzaklaşıp farklı şehirlere yerleşmeyi ifade etmektedir. Göç sürecinde insanları hayata yaklaştıran ve umutlandıran en önemli çizginin“aileleri”olması bu çalışma kapsamı açısından önemlilik arz etmektedir. Aile, fedakârlık gerektiren, her zorlu koşulda bireylerin birbirlerini bırakmadan mücadeleye devam ettiği insan topluluğudur. Bu çalışmada“Aile Olmak”belgeselinin incelenen iki bölümü;“Zeytin Ağaçlarının Altında”ve“Şehrin Son Sakinleri”ailenin göç sürecinde ne denli öneme sahip olduğu ortaya konulmuştur. Bu nedenle yöntem olarak kullanılan Stuart Hall'un temsil kavramı ve Ferdinand de Saussere'un gösterge-gösteren-gösterilen ilişkisi bağlamında, Suriye iç savaşının neden olduğu göçü, aileden bağımsız düşünmenin mümkün olmadığı da gösterilmiştir. Aile olmanın temsilleri belgesel filmlerde kadın ve çocuklar üzerinden aktarılmış, savaşta yıkımın sadece fiziksel boyutu değil psikolojik olarak da insanları nasıl etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Forcenturies, war has been an area that Human communities has battled with powerand fight. Aspart of Syria civil war, It is observed that it is not a normal war, totalitation regime exercises control over community when powerrelation sarethought. Community's standing again staut horitariang overnments, which is called the Arab Spring in Middle-East countries, wasplayed a big role in blazing civil war in Syria. In historical background, geopoliticalposition of Syria causedtobe perceived as a musts haredland an dother countries gotin volved duetocerta inreasons. More overit is under stood that politicalhistory of Syria and doing the honours formanyreligions is a reason forgrowth of warand not with drawing of other countries because of their benefits. In Syria civil war, innocent people again stregime were attackedand tortured, as a resultof this, a lot of peopledied. Survivors prefere dimmigrating anotherlands when they sawkilled in action people because of bombs, chemi calattack, rape torture famine illnessesandunheal tyconditions. Immi grating sometimes means moving a safeplace in the samecity in wararea and some times moving different citiesby leaving hurriedly. It is important forthis study that their familie sarethemostim portant linethat givesen courageand push to wardtothe life in the process of immigrating. It is cleart hatfamily is the mostimportantagency of unityand solidarity. It showsitself in different mannersand require self sacrifice. Inthisstudy, thanksto“Zeytin Ağaçlarının Altında”and“Şehrin Son Sakinleri”documentaries whoset woepisodes were anayzed, it is proved how a family is important in the process of immigrating. There fore, Stuart Hall's Representation Theoryand Ferdinand de Saussere's Semioticts wereused as a method. It wasshown a greatef fortto show that it is impossible tothinkabout theimmigration that is caused by Syria civil warin dependent of family. Representations of being a family were conveyedvia women and children in documentaries. Not only physicaleffects of destruction in the war but alsop sychological effects of war wereunders tood at theend of thestudy.