Türkiye'de Demokrat Parti döneminde sosyal politika anlayışı (1950-1960)
Understanding of social policy during the Democratic Party period in Turkey (1950-1960)
- Tez No: 691099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KAAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Devleti sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda Osmanlı İmparatorluğu'nun mirası üzerine kurulmuştur. Söz konusu alanlarda çok büyük kırılmalar yaşanmamış, yumuşak bir geçiş gerçekleşmiştir. Bu yüzden Osmanlı İmparatorluğu'nun sosyal politika uygulamalarının Türkiye Cumhuriyeti'ndeki sosyal politika uygulamalarına yansıyan yönleri olduğu kabul edilmektedir. Cumhuriyetin kuruluşunun ilk yıllarında Atatürk yönetiminde pek çok alanda atılım gerçekleşmiş, bu atılımlar sosyal politikalar konusunda da etkisini hissettirmiştir. Çok partili hayata geçiş ile birlikte değişen toplumsal yargılar, sosyal politikaların yönünü de belli oranda etkilemiştir. Bu çalışmada, Türkiye Cumhuriyeti'nde sosyal politikaların Demokrat Parti dönemindeki yönelimi üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda Cumhuriyetin ilk yıllarındaki sosyal politikalar ile çok partili hayata geçiş sonrasındaki sosyal politikalar karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Konunun daha iyi anlaşılması açısından da Demokrat Parti'nin kuruluş ve iktidara gelişi arasındaki süreç detaylı biçimde incelenerek sosyal politikaların tarihsel gelişimini ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Republic of Turkey was founded on the legacy of the Ottoman Empire in social, economic and cultural fields. There were no major breaks in these areas, and a smooth transition occurred. Therefore, it is accepted that there are aspects of the social policy practices of the Ottoman Empire that are reflected in the social policy practices of the Republic of Turkey. In the early years of the founding of the Republic, breakthroughs took place in many areas under Ataturk, and these breakthroughs also had an impact on social policies. With the transition to multiparty life, changing social judgments have also affected the direction of social policies to a certain extent. In this study, the orientation of social policies in the Republic of Turkey during the Democratic Party period was emphasized. In this context, the social policies in the first years of the Republic and the social policies after the transition to multi-party life have been handled comparatively. In terms of better understanding of the subject, the process between the establishment of the Democratic Party and its coming to power has been examined in detail and the historical development of social policies has been tried to be revealed.