Febril kovülsiyonlarda hipokampal volüm ölçümü
Measurement of hippocampal volume in febrile seizures
  1. Tez No: 69111
  2. Yazar: ALEV GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHİS DEDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
FEBRİL KONVÜLSÎYONLARDA HİPOKAMPAL VOLÜM ÖLÇÜMÜ Dr. Alev Güven ÖZET Temporal lob epilepsili hastalarda yapılan çalışmalarda, hastaların büyük bir kısmında Hipokampal sklerozis ( HS ) saptanmıştır. Bu hastalarda Febril konvülsiyon ( FK ) öyküsünün varlığı, FK'ların HS'e neden olduğu görüşünün ileri sürülmesine neden olmuştur. Bu nedenle FK geçiren çocuklarda MRG yöntemi ile hipokampal formasyonlarının völümü ölçülmüştür. Çalışma, 1996-1997 yıllan arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim dalı Çocuk Nörolojisi Bilim Dalına FK nedeni ile başvuran 22 olguda yapılmıştır. Olguların MRG yöntemi ile hipokampal volümlerinin ölçümü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radiodiagnostik Ana Bilim Dalında yapılmıştır. Çalışma sonucunda, tek ve 2 veya daha fazla nöbet geçiren olguların sağ ve sol hipokampal volüm ölçüm değerlerinin karşılaştırılması, sağ-sol hipokampal volüm farkı değerlerinin karşılaştırılması istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Basit ve kompleks FK'lu olguların sağ ve sol hipokampal volüm ölçüm değerlerinin karşılaştırılması, sağ-sol hipokampal volüm farkı değerlerinin karşılaştırılması istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. İki olguda sağ hipokampal atrofi saptanmıştır. Bu olguların nöbet sayıları fazladır ve bir olgunun nöbet süresi uzundur. Diğer 20 olgunun hipokampal volüm ölçüm değerler normal sınırlardadır. Bu da doğuşta var olduğu ileri sürülen fokal veya diffüz HS görüşünü desteklememektedir. HS saptanan olguların nöbet öncesi veya başlangıcında MRG'leri olmadığından FK'ların HS'e neden olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu konuda daha fazla çalışma yapılması, FK geçiren özellikle nöbet süresi uzun olan hastaların başlangıçta hipokampal volümlerinin ölçülmesi, nöbet tekrarında veya ilerde epilepsi gelişmesi durumunda volüm ölçümlerinin yeniden yapılarak başlangıçtaki değerleri ile karşılaştırılması kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
MEASUREMENT OF HIPPOCAMPAL VOLUME IN FEBRILE SEIZURES Dr. Alev Güven SUMMARY The most common pathologic lesion seen in adult patients with temporal lobe epilepsy is hippocampal sclerosis ( HS ). In different studies, an association between childhood Febrile seizures (FS) and HS has been noted; but the reason is unknown. In the present study, we detected the results of volumetric measurements of hippocampal formation in the patients with FS. MRI volumetric measurements of hippocampal formation (HF) were performed in 22 patients with FS between 1996-1997. The patients were divided into two groups. The patients in the first group (n: 11 ) had only one febrile seizure and in the second ( n: 11 ) had at least two or more FS. We also classified the FS as simple and complex FS. All volume scans were evaluated by a radiologist. In groups I and II, the mean values of right hippocampal volume compared with left hippocampal volume were not statistically significant ( p> 0,05 ). The mean values of hippocampal volume differences (right minus left ) of group I when compared with group II were not statistically significant ( p>0,05 ). In the patients with simple and complex FS, the mean values of right hippocampal volume when compared with left hippocampal volume were not statistically significant (p> 0,05 ). The mean values of hippocampal volume differences in patients with simple FS when compared with complex FS were not statistically significant (p>0,05). In 2 patients right hippocampal atrophy was detected. These two patients had more than two FS. We found hippocampal sclerosis in two patients who had repeated seizures and one of these patients later developed complex partial epilepsy. With these findings we may say that patients with FS are not born with hippocampal sclerosis, but repeated FS may cause hippocampal sclerosis.