Respiratuvar distres sendromlu premature bebeklerde doğal koagülasyon inhibitörleri
  1. Tez No: 69112
  2. Yazar: ERCAN TUTAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada Respiratuvar Distres Sendrom iie doğal koagülasyon inhibitörleri'nin plazma düzeyleri arasında muhtemel ilişki araştırıldı. Çalışmaya RDS'si olan 25 prematüre bebek (Grup I) ile, kontrol grubu olarak seçilen 25 sağlıklı prematüre bebek (Grup II) ve 25 sağlıklı matür yenidoğan bebek (Grup III) alındı. RDS gelişen prematüre bebekler RDS'nin şiddetine göre hafif, orta ve ağır olarak üç gruba ayrıldı. Olguların öykü, fizik muayene ve rutin laboratuvar tetkikleri yanında Protein C, Protein S ve Antitrombin 111 plazma düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PLASMA LEVELS OF NATURAL COAGULATION INHIBITORS IN PREMATURE INFANTS WITH RESPIRATORY DISTRESS SYNDROME. The possible relationships between Respiratory Distress Syndrome (RDS) and the plasma levels of natural coagulation inhibitors (protein C, protein S and antithrombin III) were investigated in this study. A total of 25 premature infants with RDS (Group-I), 25 healthy premature infants (Group- 1 1) and 25 healthy term infants (Group III) were included in the study. Premature infants with RDS were divided in to three groups depending on the severity of the disease as mild, moderate and severe. Besides taking the history, employing physical examination and routine laboratory investigations of the cases, the plasma levels of protein C, protein S and antithrombin III were measured. The mean levels of protein C, protein S and Antithrombin III of the infants in Group I were significantly lower than that of Group II and Group III (p0.05).