Tarımsal sulamada düşük maliyetli bir lorawan test platformu: Uygulama ve ölçümler
A low-cost lorawan testbed for agricultural watering: Application and measurements
  1. Tez No: 691113
  2. Yazar: ALİ TILFARLIGİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL YETGİN, DOÇ. DR. YAKUP ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kablosuz iletişim ve haberleşme alanında günden güne değişmeler, gelişmeler ve farklı kullanım alanları oluşmaktadır. Kullanım alanlarına göre maliyet artışı, enerji problemleri yeni çözümler ve yöntemlerin gelişmesine yol açmaktadır. Nesnelerin interneti (IoT) ile gelişmekte olan sistemler çeşitliliği ve sayıları son yıllara oranla artış gösteriyor. Enerji tüketimi ise bu alanda çözüm bulunmaya çalışılan problemlerin başında geliyor, çünkü aktarılan verinin boyutu ve aktarılmak istediği aralık ile enerji tüketimi artmaktadır. IoT sisteminin gelişmesiyle ortaya çıkan LoRa (Long Range) gibi teknolojiler, düşük güç kullanımını ve geniş alanlardaki iletişimi destekliyor ve kullanım alanı çeşitliliğini arttırıyor. LoRa, düşük bit oranlarındaki verinin uzun mesafelere, çok düşük güç kullanımıyla aktarımını sağlayan kablosuz haberleşme teknolojilerinin başında geliyor. Bu tez çalışmasının amacı, kendi yaptığımız ağ geçidi ve LoRa cihazı için sinyal-gürültü oranı, alınan sinyal gücü, veri hızı, havada kalma süresi ve LoRa cihazının ömrü açısından çeşitli iletişim aralıklarında referans ölçümler sağlayarak tarımsal faaliyetler için uygun maliyetli bir LORAWAN test platformu geliştirmektir. Elde edilen ölçümlerin, kendi yaptığımız düşük maliyetli ağ geçidi ve LoRa cihazını kullanarak planladığımız akıllı tarım uygulamalarımıza yönelik bilinçli kararlar almamızı sağlayacağını tahmin ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Technological advancements in wireless communication lead to emerging applications of IoT. This induces the development of new wireless communication solutions and methods due to the increased application costs and energy dependent issues. The variety and number of systems developed with the Internet of Things (IoT) have been increasing in recent years. Energy consumption is one of the main problems that is attempted to be solved in this particular area owing to the size of the transferred data over the long communication range. To support such applications, technologies, such as LoRa (Long Range), have emerged with the development of IoT networks that solve energy consumption for wireless communications within large areas. LoRa is one of the leading wireless communication technologies that enables the transfer of low bit-rate data over long distances with very low power requirements. The goal of this thesis is to provide reference measurements for the self-made gateway and LoRa device in terms of signal-to-noise ratio, received signal strength, data rate, time on air and LoRa device lifetime over various communication ranges with the intention of developing a cost-efficient LORAWAN testbed platform for agricultural activities. We anticipate that the obtained measurements will provide informed decisions towards our planned smart farming implementations using the self-made low-cost gateway and the LoRa device.