Evsel atık suların tarıma geri dönüşümünü gerçekleştirebilecek doğal arıtma teknolojilerinin Türkiye şartlarında denenmesi ve geliştirilmesi
Introduction and development of natural wastewater treatment technologies for the recycling of domestic wastewater into agriculture under the conditions in Turkey
- Tez No: 95647
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY HAKTANIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Doktora Tezi EVSEL ATIKSULARIN TARIMA GERİ DÖNÜŞÜMÜNÜ GERÇEKLEŞTİREBİLECEK DOĞAL ARİTMA TEKNOLOJİLERİNİN TÜRKİYE ŞARTLARINDA DENENMESİ VE GELİŞTİRİLMESİ Kemal GÜNEŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Koray HAKTANIR Türkiye'de evsel nitelikli atıksular doğrudan olmasa bile kirletmiş oldukları yüzeysel su kaynakları aracılığıyle sulamada kullanılmaktadır. Bu şekilde kullanım ise sağlayacağı faydadan çok zarar getirmektedir. Halbuki ucuz ve pratik yöntemlerle bu suların sağlığa zararsız hale getirilerek sulamada kullanılması durumunda özellikle su sıkıntısı çekilen kırsal bölgelerde hem tarımsal açıdan hem de çevre açısmdan büyük bir kazanç elde edilmiş olur. Bu çalışmanın amacı evsel atıksu arıtımında ucuz ye pratik yöntemlerin Türkiye'de uygulanabilirliğini göstermek ve arıtılan suları sulamada kullanmaktır. Bu yüzden ülkemizde bilinmeyen ancak gelişmiş birçok ülkenin mevcut atıksu arıtma teknolojileri içinde önemli bir yer tutan“düşük maliyetli atıksu arıtma teknolojileri”tesis ve pilot ölçek boyutunda kurularak incelenmiştir. Tez raporu, buna ilaveten yeni geliştirilen ve taşınabilir özellikte olan bir“doğal arıtma modülü”nün değişik açılardan incelenmesi çalışmalarımda kapsamaktadır. Üzerinde çalışmalar yapılan düşük maliyetli atıksu arıtma teknolojileri; stabilizasyon havuzları, arazide arıtma ve torf filtrasyonu ile arıtmadır. Bu çalışmalardan stabilizasyon havuzu gerçek boyutta olup diğer tesisler pilot ölçek düzeyindedir. Stabilizasyon havuzları seri bağlı 3 bölmeden oluşmakta ve 10 da'lık bir alanı kaplamaktadır. Havuzlara günde 75-120 m3 evsel atıksu uygulaması yapılmıştır. Stabilizasyon havuz sistemleriyle evsel atıksuların arıtılması çalışmasında değişik kirlilik parametreleri S34 günlük bir süre boyunca incelenmiştir.Havuz çıkış suları sulama suyu bakımından ulusal ve uluslar arası kriterleri sağlamanın yanısıra alıcı ortama deşarj bakımından da gerekli koşulları sağlamaktadır. Çıkış suyunda yapılan bazı kirlilik parametrelerinin ortalama konsantrasyonları şöyledir: BOİ5 4 mg/1, EC 348 mmhos/cm, ÂKM 27 mg/1, KOİ 44.0 mg/1, P04-P 0.7 mg/1. Bu sebeple doğal arıtma tesisi olarakta bilinen bu tesis Türkiye için örnek sayılabilecek bir arıtma tesisidir. Arazide arıtım çalışmasında; Alanı 128 m2, eğimi ise %2 olan ve üzerinde çim bulunan bir yamaç bu çalışmada kullanılmıştır. Yamaca 10 m3/gün kapasiteyle atıksu uygulaması yapılmıştır. Giriş ve çıkış sularında incelenen parametrelerden KOİ % 93.0, AKM % 98.0, TKN % 91.0, P04- P % 57.0 oranında giderilmiştir. Torf fi'ltrasyonu çalışmasında ise kanalizasyon sistemi bulunmayan müstakil evlerin atıksularının arıtılması ve arıtılan suların bahçe sulamada kullanılmasına yönelik olarak yeni bir doğal arıtma modeli geliştirilmiştir. Bu yeni modelin geliştirilmesinde arazide arıtma yöntemlerinden yüzeysel akış (overland flow) tekniğinden esinlenilmiş ve buradaki iki boyutlu arıtma alanı üç boyutlu hale getirilerek alandan 3 kat tasarruf sağlanmıştır. Arıtma modülü olarak İm x 4m x 0.3m (genişlik, uzunluk, yükseklik) boyutlarında olan poliester bir kap geliştirilmiştir. Bunun içersine bir kat peat materyali ve bir kat naylon muşamba konularak toplam 3 kat peat ve 2 kat naylon muşamba tabakası oluşturulmuştur. Üst kenardan uygulanan atıksu bu tabakalar arasından zikzaglar yaparak en alttaki bir noktadan çıkmaktadır. Üst tabakadaki peat materyaline çim ekilmiştir. Sisteme uygulanan atıksu miktarı 250 l/gün' dür. incelenen bazı parametrelerin 4mz'lik bu arıtma modülündeki giderimleri ise şöyledir: KOİ % 93.4, AKM % 92.3, TKN % 66.0, P04 % 36.2'dir. 2000, 126 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Stabilizasyon havuzları, doğal arıtma, arazide arıtma, peat filtrasyonu, düşük maliyetli arıtma.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesis INTRODUCTION AND DEVELOPMENT OF NATURAL WASTEWATER TREATMENT TECHNOLOGIES FOR THE RECYCLING OF DOMESTIC WASTEWATER INTO AGRICULTURE UNDER THE CONDITIONS IN TURKEY Kemal GÜNEŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : ProfDr. Koray HAKTANIR Agricultural areas in Turkey have been irrigated with domestic wastewater either directly through polluted surface waters. This was more disadvantagous when compared to advantages. However, it could be turned to a safe irrigation water with both agricultural and environmental advantages by practical and low cost measures. The studies conducted in this work aimed of demonstration of low cost methods in Turkey for obtaining a safe irrigation water from domestic wastewater. Therefore some of these technologies, which have already been practiced in different countries extensively, are constructed in actual plant size as well as in pilot plant scale and studied for their performances. Additionaly investigation of a new developed small“natural wastewater treatment module”studies with various properties was performed. The three studied models of low cost treatment are stabilization ponds, overland flow and peat filtration. From these only the stabilization ponds are constructed in actual plant size while the other two are in pilot plant size. In the first model three serial ponds with a total area of 10.000 m2 and a daily influent of 75-125 m3 was studied 534 days long for the treatment efficiency in different pollution parameters. The effluent fulfilled the national and international standards for discharge as well as for irrigation. Average concentration of some pollution parameters in the effluent were : BOD 4 mg/1, EC 348 mmhos/cm, SS 27 mg/1, COD 44.0 mg/1, PO4-P 0.7 m TEC VteffiÖ?RETÎM KURDU'mg/1. Therefore the method can be regarded as a successful model of low cost treatment for Turkey. In the overland flow treatment model a grass planted area of 128 m2 with a slope of 2% was constructed. A daily rate of 10 m3 of wastewater was applied to the system. The following reductions of the pollution parameters were achieved : 93.0 % for COD, 98.0 % for SS, 91.0 % for TKN, 57.0 % for PO4-P. Lastly the peat filtration method was developed for wastewater treatment of single houses which are not connected to a sewer system in rural areas and reuse of treated water for irrigation. By the construction of this new model we inspired from the overland flow system. The two dimensional treatment was turned into a three dimensional treatment by folding the surface three times for the aim of area reduction. The module is a polyester tank with dimensions of lm x 4m x 0.3m (w x 1 x h). The polyester was filled successively with alternating layers of peat and impermeable plastic sheeting so that the water applied from the top flows zigzag wise down from one layer to the lower one through the peat. The top layer was planted with grass. After application of 250 liters of peat wastewater daily the achieved efficiency of treatment was as follows: 93.4 % for COD, 92.3 % for SS, 66 % for TKN, 36.2 % for PO4. 2000, 126 pages KEYWORDS : Stabilization ponds, natural treatment, land treatment, peat filtration, low cost treatment. IV