Gazometre arıtma suyunun biyogaz üretiminde kullanılabilirliği
Usability of gasometer purification water into the biogas production
- Tez No: 371330
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ERYAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Biyogaz arıtım sistemi, bir biyogaz tesisinin kurulum ve işletim maliyetlerinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Su ile gerçekleştirilen biyogaz arıtım yöntemi, kompleks olmaması ile birlikte yatırım ve işletim maliyetinin düşük olması açısından da önem teşkil etmektedir. Biyogaz içeriğindeki H2S ve CO2'nin uzaklaştırılması ve arıtım suyunun H2S ve CO2 kontaminasyonuna uğramaması için bu suyun sürekli olarak yenilenmesi sistem için avantaj sağlar. Bu yöntemin dezavantajı ise; arıtımda kullanılacak olan şebeke suyu miktarının artması nedeniyle işletim maliyetinin yükselmesidir. Bu durum özellikle kırsal kesim biyogaz sistemlerinin yaygınlaştırılmasında, ek işletim maliyeti yükü oluşturarak negatif etkiye neden olmaktadır. Bu çalışmada, bahsi geçen dezavantajı ortadan kaldırmak için arıtım suyunun biyogaz üretiminde ve tarımsal sulamada kullanılabilirliğine odaklanılmıştır. Gazometre arıtım suyunun besleme materyali sulandırmada kullanımının; biyogaz ve metan gazı verimine etkisi incelenmiş, değer bazında herhangi bir düşüşe rastlanmamıştır. Ayrıca arıtım suyunun, 'Tarımsal Sulama Suyu' analizleri yapılmış, bu yönde kullanılmasında da bir sakınca olmadığı tespit edilmiştir. Gazometre suyu değişim sıklığının artırılmasıyla, biyogaz arıtım performansında artış gözlemlenmiştir. Böylece H2S gideriminin artırılmasına paralel olarak, biyogazlı jeneratörün bozulmasından kaynaklanabilecek ek işletim maliyetleri ortadan kaldırılabilecektir. Ayrıca, artan CO2 giderimi, gazometre tankının boyutunun küçültülmesine imkan sağlayarak, biyogaz tesislerinin kurulum maliyetlerini düşürecek, bu da kırsal kesim biyogaz sistemlerinin yaygınlaştırılmasında pozitif etki yaratacaktır.
Özet (Çeviri)
The biogas purification system comprises substantial portion of installation and operating costs of an forthcoming biogas plant. The biogas purification method with executed water constitutes significance in terms of low-investment and operating costs in conjunction with incomplex system. To increase of H2S and CO2 from the content of biogas and prevent H2S and CO2 contamination of the purification water, continually replacement of the water provides advantage for the system. Disadvantage of the method is that, owing to increment of the municipal water increases the operating cost executed water in the purification process. This situation causes negative effect constituting extra operating cost in the spread of the rural area biogas systems, especially. The study focuses on usability of the purification water in the agricultural irrigation and the biogas production to eliminate aforementioned drawback. The usage of gasometer purification water are investigated the effect in efficiency of CH4 and biogas, any decrements occur in value terms. To define gasometer purification water whether it is up to standard of agricultural irrigation, performing the analyses of 'Agricultural Irrigation Water' along with taken water samples in particular period, it is seen that the gasometer water is compatible with agricultural irrigation. With enlargement of frequency in the gasometer water Exchange, increment in the biogas purification performance can be seen. In parallel with increment of H2S purification, extra operating costs can be endured due to breaking down of generator with biogas. Moreover, increment of CO2 purification decrease the installation costs of the biogas plant minimizing of gasometer tank size and this one brings about positive effect on the rural area biogas systems.