UÜTF kliniğinin 1988-2021 yılları arasındaki opere özofagus atrezisi ve koroziv özofagus yanıklı olgulardaki dilatasyon deneyimi
Esophageal dilatation experience of UÜTF pediatric surgery department in patients with corrosive esophageal burn and operated on for esophageal atresia between the years of 1988-2021
  1. Tez No: 691124
  2. Yazar: HATİCE MELDA ÜREKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF NURİ GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Özofagus darlıklı olgular, çeşitli etyolojik sebepler sonrası gelişebilen ve uzun süre tedavi ve takibi gereken, bu sebeple de çocuk cerrahisi kliniklerinin kronik hastaları sayılabilecek hastalardır. Opere özofagus atrezileri ve koroziv madde alımı sonrası striktür gelişen olgular bu patolojinin en önemli sebeplerindendir. Ulusal ve uluslararası merkezlerde bu kronik hasta gruplarıyla ilgili deneyimler ve yeni denenen uygulamaların ele alındığı çok sayıda çalışma mevcuttur. Biz de 32 yıldır bu hastalara tedavi hizmeti veren bir kurum olarak retrospektif değerlendirme yaparak deneyimlerimizi derledik. Hastaların preop patolojileri, yandaş medikal durumları, postoperatif takipleri ve uygulanan teknikler ele alınarak uzun vadedeki gelişimleri incelendi. Bu çalışma sonucunda; klinik deneyimimiz definitif olduğu düşünülen cerrahi yöntemler yerine, hastanın kendi özofagusunu olabildiğince koruma yönünde uzun süreli dilatasyon tedavisinin olumlu sonuçları olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Esophageal stenosis cases can be considered as chronic patients of pediatric surgery clinics, which can develop after various etiological reasons and require long-term treatment and follow-up periods. Patients operated on for esophageal atresia and cases that develop stricture after ingestion of corrosive substance are the most important causes of this pathology. There are many studies in national and international centers that discuss the experiences and newly tried approaches with these chronic patient groups. As an institution that has been providing treatment for these patients for 32 years, we have compiled our experiences with a retrospective evaluation. The preoperative pathologies of patients, concomitant medical conditions, postoperative follow-ups and the dilatation techniques were discussed and their long-term developments were evaluated. As a result of this study; Our clinical experience supports the positive results of long-term dilatation therapy to protect the patient's own esophagus as much as possible, rather than surgical methods that are thought to be definitive.