Hayvan hakları çerçevesinde hayvanların istismarı: Çorum ili örneği
Abuse and neglect of animals within the framework of animal rights: Example of Çorum province
- Tez No: 691129
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU COMBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Veteriner Hekimliği, Law, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İnsanlar, başta ekonomik sebeplerle hayvanları evcilleştirmeye çalışmış, sonrasında ise bilimsel araştırma ve iş gücünden faydalanma gibi sebeplerle onlarla yaşamaya başlamıştır. Böylece hayvanların haklarına saygı gösterilmesi ve doğanın bir unsuru olarak kabul edilmesi düşüncesi, uluslararası metinlerde ve iç hukukumuzda bazı düzenlemeleri zorunlu hale getirmiştir. İnsanlar haklarını kanunlar ile korurlarken ekosistemin bir parçası olan canlıları korumak da onlara karşı işlenen suçları yaptırım altına almak ile mümkündür. Çalışmamızda 2008-2020 yılları arasında Çorum İl Orman Genel Müdürlüğü'nden alınan veriler kullanılmıştır. Bu veriler ışığında 51 canlı ihmale ve istismara maruz kalmıştır. Yıllara göre ve ilgili kanun maddelerine ait işlenen suçlar çizelge halinde sunulmuştur. Yıllık ortalama 2 vaka kaydedilirken 2019 yılında 11 vakanın bildirilmesi duyarlı bireylerin arttığının kanıtıdır. Çalışmamızın insanların hayvanlar üzerinde üstünlük kurmaması gerekliliği bilincinin oluşturulmasına ve akademik anlamda hayvan haklarının iyileştirilmesine katkı sağlamasını amaçlamaktayız.
Özet (Çeviri)
People first tried to domesticate animals for economic reasons, and then began to live with them for scientific research and making use of the workforce. Thus, the idea of respecting the rights of animals and accepting them as an element of nature necessitated some regulations in international texts and our domestic law. While people protect their rights with laws, it is possible to protect the living things that are a part of the ecosystem by sanctioning the crimes against them. In our study, data obtained from Çorum Provincial General Directorate of Forestry between 2008-2020 were used. In the light of these data, 51 animals were exposed to neglect and abuse. The crimes committed by the years and on the relevant law articles are presented in a table. While an average of 2 cases was recorded annually, the reporting of 11 cases in 2019 is evidence of the increase in susceptible individuals. We aim our study to contribute to the awareness of the necessity of humans are not superior to animals and the improvement of animal rights academically.