Xylocoris flavipes Reuter (Heteroptera: Anthocoridae)'in depolanmış ürün zararlılarından Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) yumurtalarında biyolojisi ve av tercihleri üzerine araştırmalar
Investigations biology on eggs of Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) from stored product pests and prey preferences of Xylocoris flavipes Reuter (Heteroptera: Anthocoridae)
  1. Tez No: 691145
  2. Yazar: GÖNÜL USTA GEBEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN GÖZÜAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, depolanmış ürün zararlılarının önemli bir predatörü olan Xylocoris flavipes Reuter (Heteroptera: Anthocoridae)' nin biyolojisi, morfolojisi, preovipozisyon, ovipozisyon, postovipozisyon süreleri ve bazı depo zararlıları üzerindeki av tercihlerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmalar 25±2ºC sıcaklık, %55±10 nem de laboratuvar koşullarında yapılmıştır. X. flavipes'in biyolojisinin belirlenmesinde Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) yumurtaları, av tercihlerinde ise E. kuehniella, Tribolium confusum Jacquelin du Val (Coleoptera: Tenebrionidae) ve Trogoderma granarium Everts (Coleoptera: Dermestidae) larvaları kullanılmıştır. Çalışmalar sonucunda, X. flavipes'in ergin dişi, erkek ve 5 nimf döneminin E. kuehniella yumurtalarında ortalama gelişim süreleri sırasıyla 104,2±17,01; 114,6±12,34; 4,2±0,63; 3,1±0,57; 2,9±0,57; 3,0±0,00; 4,5±0,53 gün, ortalama tükettikleri yumurta sayıları sırasıyla 515,6±75,46; 286,2±24,39; 5,0±1,76;9,9±3,07; 9,1±6,01; 13,3±4,14; 22,5±4,79 bulunmuştur. Erkek X. flavipes'ler dişilerden daha uzun süre hayatta kalmıştır ve dişiler erkeklerden daha fazla E. kuehniella yumurtası tüketmişlerdir. Dişi bireyin ortalama ovipozisyon süresi 36,7±12,39 gün, bıraktığı ortalama yumurta sayısı ise 117,3±29,86 olarak belirlenmiştir. Nimf döneminde depo zararlılarından E. kuehniella yumurta, 1. ve 2. dönem larvası, T. confusum, T. granarium 1. ve 2. dönem larvalarından sırasıyla ortalama 63,1±6,01; 49,6±2,76; 26,8±3,52; 12,8±4,29 adet olarak ortalama sırasıyla 16,4±1,96; 15,4±0,52; 16,2±1,14; 21,6±4,62 günde; ergin döneminde ise 570±231,32; 249,5±142,10; 218,1±110,57; 22,2±6,23 adet şeklinde sırasıyla 87,5±30,92; 75,9±41,18; 89,3±43,55; 24,5±7,18 günde tüketmiştir. X. flavipes nimf ve ergin dönemlerinde avlarından en fazla E. kuehniella yumurtası, en az T. granarium 1. ve 2. dönem larvalarını tercih etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the biology, morphology, preoviposition, oviposition and postoviposition times of Xylocoris flavipes Reuter (Heteroptera: Anthocoridae),which is an important predator of stored crop pests. In addition, prey preferences Xylocoris flavipes on some storage pests were investigated. The study was conducted under laboratory conditions at 25±2ºC temperature and 55±10% humidity. Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) eggs were used to determine the biology of X. flavipes. E. kuehniella, Tribolium confusum Jacquelin du Val (Coleoptera: Tenebrionidae) and Trogoderma granarium Everts (Coleoptera: Dermestidae) larvae were utilized to detect the hunting preferences of X. flavipes. Mean development time (days) of 5 nymphs, female and male adult stages of Xylocoris flavipes on E. kuehniella eggs were as follow: 4,2±0,63; 3,1±0,57; 2,9±0,57; 3,0±0,00; 4,5±0,53; 104,2±17,01; 114,6±12,34. The average egg consumption number for the aforementioned stages were: 5,0±1,76; 9,9±3,07; 9,1±6,01; 13,3±4,14; 22,5±4,79; 515,6±75,46; 286,2±24,39, respectively. Although mature male X. flavipes survived longer than females, females consumed more E. kuehniella eggs than males. The mean oviposition period of the females was 36,7±12,39 days, and the average laid egg number was 117,3±29,86. The consumed E. kuehniella eggs during the predator nymph period, 1st and 2nd instar larvae, T. confusum, T. granarium 1st and 2nd instar larvae were on average 63,1±6,01; 49,6±2,76; 26,8±3,52; 12,8±4,29, respectively. The average days for the aforementioned stages were 16,4±1,96; 15,4±0,52; 16,2±1,14; 21,6±4,62, respectively. For the adult period, the egg consumptions were 570±231.32; 249.5±142.10; 218.1±110.57; 22.2±6.23, respectively. The avegarage days for the adult period were 87.5±30.92; 75.9±41.18; 89.3±43.55; 24.5±7.18 days, respectively. X. flavipes preferred mostly E. kuehniella eggs among the preys during the nymph and adult stages, and least T. granarium 1st and 2nd stages larvae.